Волоський горіх містить в собі багато мікроелементів і вітамінів. Він не тільки поживний, а ще й дуже корисний — особливо для роботи людського мозку. Не дарма за своєю формою його ядро нагадує саме на цей орган людського тіла.
Волоські горішки корисні людям, які страждають на анемію. В їхньому складі міститься велика кількість заліза, і за рахунок цього горішки допомагають нормалізувати гемоглобін в крові. Фахівці радять щодня з’їдати по 30 грамів волоських горіхів — задля покращення пам’яті.
Під час зберігання волоських горіхів господарі можуть зіштовхнутися із тим, що вони швидко псуються. Це відбувається часто через нападки комах-шкідників, зокрема — горіхової молі.
Щоб вберегти врожай волоських горіхів від шкідників — треба знати головні правила їх зберігання. Якщо ви будете дотримуватись декількох порад – то зможете продовжити строк життя горіхів на 2 роки.
По-перше, спосіб зберігання варто обирати в залежності від того, чи очищені горіхи, чи вони в шкаралупі.
Щоб очищені волоські горіхи збереглися якомога довше — просто прожарте їх в духовці. Лист деко застеліть пергаментним папером, а електричну духовку розігрійте до температури + 80+90 ºC. На деко викладіть очищені волоські горіхи одним шаром, а потім — відправте на 20-30 хвилин у розігріту духовку. Під час підсушування слідкуйте за тим, щоб горішки не підгоріли.
Потім — вимкніть духовку і дайте горішкам повністю охолонути. Потім пересипте горіхи в тканинний мішечок або ж скляну ємність, яка буде щільно закриватися кришкою. Саме в такому вигляді горіхам не буде страшною ані міль, ані будь-які інші шкідники.
Очищені волоські горішки зберігайте в темному місці, при температурі від +5 ºC до +15 ºC. В таких умовах вони можуть зберігатися протягом 6 місяців. Якщо ж зберігати цей продукт в умовах кімнатної температури, то термін зберігання скорочується до 30 днів.
Волоські горіхи в шкаралупі можуть зберігатися набагато довше – до двох років. Саме тому краще за все купувати нечищені горіхи. Їх перед вкладанням на зберігання також можна обсмажити в духовці при температурі + 50 ºC.
Щодо місця для зберігання, то воно не обов’язково повинно бути темним, адже шкаралупа добре захищає ядро від прямих сонячних промінчиків. Єдина вимога — це дотримуватись температурного режиму. Температура у місці зберігання волоських горіхів не повинна перевищувати + 15º.
Дотримуйтесь цих порад, і ваші волоські горіхи збережуться набагато довше.