З картопляного лушпиння виходить поживне добриво для городніх рослин. Тож треба потурбуватися про те, щоб цієї сировини було заготовлено вдосталь. До настання сезону ще є час, і можна зробити накопичення.
А щоб картопляне лушпиння не пропало, і його можна було застосовувати на грядках, відходи після чистки картоплі можете заморозити або засушити. А вже навесні зможете перетворити сировину на цінне добриво, яким можна замінити деякі хімікати.
У складі картопляного лушпиння вдосталь фосфору, калію, магнію, кальцію, заліза, натрію, марганцю й цинку. Тож можна удобрювати кущі аґрусу, малини, смородини чи полуниці. Для квітів на клумбі воно теж придатне.
Як приготувати добриво
Отже, щойно почистили картоплю на обід чи вечерю, відходи не викидайте у сміттєве відро, а складайте в пакет і відправляйте в морозилку. Коли прийде час, дістаньте картопляні відходи.
Пів кілограма сировини залийте пів літра окропу. Коли рідина прохолоне, процідіть. Поливати кущики природним добривом треба не частіше, ніж раз на 3-4 тижні.
Якщо в морозилці бракує місця, засушіть шкаралупу. Так збережеться навіть більше поживних речовин. Картопляні шкірочки наріжте на невеликі шматочки. На деко вистеліть пергамент і розкладіть їх туди. Увімкніть духовку до 100 градусів. Сушіть протягом 3-4 годин.
Коли з’явиться хрустка скоринка, вимкніть духову шафу. Залиште лушпиння до повного остигання. Добриво можете готувати безпосередньо перед внесенням у землю. Тільки зважте, що під помідори, перець, журавлину, чорницю вносити картопляні добрива категорично не можна.