Кріп, вирощений на підвіконні в домашніх умовах — завжди буде пишним та густим, якщо вирощувати його за певними правилами. Звісно, густота укропу залежить від його сорту. Тому при виборі насіння варто звернути увагу на надпис, який зроблено на пакетику виробником.
Найкращий варіант — це кущовий кріп. Якщо ви вже запаслись насінням кропу, але не звернули уваги на сорт зелені — скористайтесь наступними порадами і тоді ваш кріп виросте густеньким, пишним і його вистачить надовго.
По-перше, висаджуйте кріп не рядочками, а в ямки. Витримуйте між сусідніми луночками відстань у розмірі 15-20 см. Завдяки цій техніці ви зможете штучно створити кущики кропу.
По-друге, обирайте для цієї рослини сонячну ділянку із легкою землею. В затінку кріп буде рости дуже погано, бо він вам не петрушка. Отже не слід саджати його під деревами або розміщувати в північній частині будинку.
По-третє — висівайте насіння кропу на глибину 0.5-1 см. Щоб воно швидше дало сходи — попередньо замочіть насіння у воді кімнатної температури. Дотримуйтесь алгоритму висаджування насіння кропу. Кожну з ямок полийте водою і вкиньте туди насіння. Загорніть, трошечки утрамбуйте ділянку. Зверху місце посадки накрийте плівкою. Коли з’являться перші сходи – розкрийте ділянку, на якій висаджено кріп.
І наостанок. Поливайте кріп часто. В спекотні дні ця рослина потребує полива двічі на день. Щоб на вашому столі завжди був свіженький кріп — досаджуйте його через кожні 14 днів. В якій саме кількості це робити — вирішуйте самостійно.
Кріп сприяє поліпшенню травлення, зменшує біль у жінок під час місячних, зміцнює імунітет. В кулінарії його зелень використовують задля того, щоб підсилити аромат та смак страв.