Баклажан — теплолюбна культура, тому затяжні опади, перепади температур і вітер стають для неї небезпечними. Під час вирощування баклажанів виникає велика кількість різноманітних проблем. Втім, багато дачників вирощують цю вибагливу культуру і отримують відмінні врожаї.
Вирощування розсади баклажан має певні особливості. Ця культура будь-яку пересадку переносить дуже погано. Пошкодження навіть маленького корінця під час пересадки призводить до того, що розсада потім сильно відстає від розвитку.
Насіння баклажанів краще за все сіяти відразу в окремі ємності. Наприклад:
- касети для розсади;
- торф’яні таблетки;
- стаканчики або ж спеціальний рукав для розсади.
У відкритий грунт розсаду баклажанів висаджують за допомогою методу перевалки. Рослину обережно переміщують у лунку на постійне місце росту разом із землею із горщика. Головне — не пошкодити ті корінці, що розташовані нижче.
Баклажани потребують для повноцінного росту та розвитку оптимального температурного режиму. Їх корінчики завжди повинні бути в теплі.
Під час висадки розсади у відкриту землю її температура повинна складати не менше + 20oC. Тому найкращим варіантом для вирощування баклажанів будуть так звані теплі грядки. Підготувати їх треба ще з осені.
Якщо ви бажаєте отримати великий врожай баклажанів, то без мульчування точно не обійтися. Ніякий інший агротехнічний прийом не допоможе розподілити та зберегти вологу на необхідному рівні. Для мульчування баклажанів краще за все використовувати спеціальну плівку або чорне агроволокно.
Розсада баклажанів дуже полюбляє воду. Якщо грядка з рослинами добре замульчована — її поливають всього лише раз на тиждень. Якщо ж баклажани ростуть не замульчованими — їх поливають один раз на 2 дні.
Полив баклажанів роблять теплою водою і під корінь кожної рослини. Оптимальна температура води для поливу: 20-25 oC. Бажано робити це ввечері. Головне — не використовувати забагато води, бо баклажани через надлишок вологи не зав’яжуть багато плодів.
Щоб врожай баклажанів був великим — цим рослинам потрібно під час розвитку дуже багато сонця. Але в той же час слід пам’ятати, що баклажан погано переносить засуху і перегрів. Також ця культурна рослина боїться вітрів та протягів. Але й у закритих приміщеннях баклажани почуваються погано.
Городники находять вихід з цього положення, вирощуючи баклажани в теплиці. Тепличне приміщення періодично провітрюють, не створюючи сильних протягів.