Якщо заквасити білокачанну капусту, згідно з Місячним календарем, вона обов’язково вийде вдалою. Тож не доведеться згодовувати домашнім несмачний овоч, приховуючи в борщі, тушкуючи чи запікаючи в духовці.
У березні також є кілька днів, у які квашена капуста вийде особливо вдалою. Тож перед тим, як приступати до шинкування капустяної голівки, спочатку зазирніть у календар. У такому разі зможете й чудовий салат отримати, і рідних вітамінами наситити.
Коли квасити капусту
Якщо вірити езотерикам, квасити капусту слід під час висхідного Місяця. Коли ж небесне світило спадає, цей процес краще відкласти. Бактерії у період спадання втрачають свою активність, тож капустка вийде м’якою, водянистою і погано перебродить.
Отже, плануйте квашення капусти на будь-який день у період із 13 по 19 березня. За цей час Місяць встигне побувати у сузір’ях Тельця, Близнят, Рака. Але він завжди буде висхідним, тож процес активного бродіння капусти забезпечений.
А от 10 та 25 березня сховайте шатківницю якомога далі. Якщо почнете квасити капусту в ці дні, тільки марно витратите час. Страва вийде настільки не смачною, що ніхто з домашніх не їстиме салат.
Як обирати капусту для квашення
Та навіть у сприятливі дні треба брати в роботу “правильні” качани капусти. Капустинки мають бути біленькими й щільненькими. Щоб процес квашення удався на славу, ретельно вимийте плоди. Складайте пошинковану капусту в чисту тару.
Під час бродіння капуста має перебувати у прохолодному темному місці. Обов’язково поставте слоїк із заготівлею у глибоку миску, оскільки під час бродіння буде виділятися капустяний сік. Час від часу протикайте овоч довгою паличкою, щоб позбавити капусту гіркоти.