Щойно температура повітря установиться на позначці +5°C, слід братися за формування крони вишневих дерев. Це слід робити обов’язково за ясної днини, щоб зрізи встигли підсохнути.
Обрізку робіть, поки по гілках не пішов сік і не набрякли бруньки. Коли з’являться перші листочки, можна прибирати тільки гілки, що підмерзли. У молодого деревця слід залишити скелетні гілки. Вони мають перебувати на відстані близько 15 см.
Надалі щороку проводьте сухі гілки та ті, що ушкоджені. Також приберіть пагони, які заважають провітрюваності та загущують крону. Верхівки теж зріжте. Вишневому дереву достатньо бути 3-3,5 м заввишки.
Гілки не повинні переплітатися. Якщо таке сталося, залиште один найрозвиненіший пагін, решту безжально приберіть. Дуже обережно поводьтеся з молодими гілочками. Зазвичай цвітуть саме вони. Тому такі пагони можна зменшувати лише на третину.
З часом дерева старішають, тому обрізання допомагає омолодити вишню й подовжити життя. У старого дерева скелетні гілки сильно не зачіпайте. Це стане великим стресом для вишні, і вона погано родитиме.
Помітивши поросль внизу стовбура, позбудьтеся її. На відстані 80 см від землі не повинно бути жодних гілочок. Наступні пів метра мають займати 6 гілок. Ті, що зростають надто наближено до скелетних гілок, теж прибирайте.
Якщо правильно обріжете вишні навесні, восени не доведеться брати до рук секатор. Не забувайте кожен зріз обробляти садовим варом, щоб убезпечити вишеньки від потрапляння грибкових інфекцій.