Гарбузове насіння – супер корисний продукт, в якому міститься безліч корисних речовин. Наприклад, в ньому ϵ цинк, який відіграϵ важливу роль у роботі майже усіх органів та систем людського організму.
Саме цинк нормалізуϵ процеси травлення, зменшуϵ запалення кісток, знижуϵ холестерин та сприяϵ схудненню. Невеличка жменька гарбузового насіння містить в собі майже 70% добової норми цинку.
Регулярне вживання гарбузового насіння сприяϵ відновленню волосся, нігтів та шкіри. Покращення їх стану відбуваϵться завдяки великому вмісту кальцію, калію, фосфору, магнію та марганцю.
Згідно з результатами деяких досліджень – регулярне вживання гарбузового насіння сприяϵ зменшенню ризику розвитку раку. Цинк, що міститься у складі гарбузового насіння — швиденько реагуϵ на кальціϵві сигнали, які часто “відправляють” ракові клітини та ефективно їх нейтралізуϵ.
В складі гарбузового насіння ϵ магній, який здатний майже на третину знизити ризик розвитку цукрового діабету. Насіння гарбуза дуже корисне для людей із преддіабетом, бо нормалізуϵ рівень цукру, приводячи його до природних норм.
Насіння із гарбуза покращуϵ настрій та якість сну. І все завдяки наявності у складі магнію. Окрім ціϵї речовини у складі продукту нейромедіатори триптофан та серотонін, які сприяють швидкому і якісному засинанню.
Нормалізація травлення – ще один вау-ефект, який надаϵ гарбузове насіння при регулярному вживанні. В його складі міститься велика кількість клітковини, яка разом із харчовими волокнами покращуϵ роботу системи травлення. Окрім цього гарбузове насіння зменшуϵ ризик розвитку цукрового діабету другого типу та ожиріння. Завдяки цьому продукту зменшуϵться імовірність розвитку серцево-судинних патологій.
Скільки гарбузового насіння можна зʼїсти протягом дня?
Добова норма гарбузового насіння, яка принесе вашому організму лише користь: 100 г для дорослої людини. В цій нормі міститься приблизно 40 зерняток насіння. Краще за все вживати насіння із гарбуза в сирому вигляді, запиваючи великою кількістю води.
Оскільки гарбузове насіння покращуϵ сон – його можна і потрібно вживати на ніч.
Кому фахівці радять з обережністю вживати насіння із гарбуза?
Гарбузове насіння необхідно із обережністю вживати вагітним жінкам та тим, хто годуϵ немовля. Люди із цукровим діабетом також повинні вживати насіння гарбуза згідно із нормами і не перебільшувати добову кількість продукту.
Оскільки насіння гарбуза маϵ жовчогінний ефект – то його варто з обережністю вживати людям, що хворіють жовчокамʼяною хворобою.