Випікання пасок до Великодня комусь може здатися дуже складним та довгим процесом. Для цього потрібні певні навички та знання. Під час підготовчих робіт в багатьох господинь виникаϵ питання — які саме форми треба обрати для приготування пасок?
Випікати паски можна у формах із різного матеріалу. Вони можуть бути силіконові, металеві, керамічні або ж паперові. Про переваги паперових форм для випікання пасок до Великодня “Один Факт” розповість більш детально.
Паперові форми для випікання великодньої паски виготовляють з повністю натуральної, рослинної сировини. Саме тому ці форми екологічні та абсолютно безпечні для здоровʼя людини. До того ж, випічка в них виходить смачною та не пригоряϵ.
Паперові форми для пасок економлять ваш час. Перед випіканням здоби в духовці їх не треба змащувати оліϵю або вершковим маслом. Якщо порівняти процес випікання пасок у металевих та паперових формах, то в останньому випадку часу на підготовку форм і розкладання тіста йде менше.
Паперові форми для пасок мити не треба. Вони одноразові. Після того, як паски будуть готовими — їх не прийдеться віддирати від поверхні металевої форми.
Ще одна перевага паперової форми для випікання пасок — це те, що в них випічка готуϵться швидше, аніж в металевих банках.
Папір, що використаний для створення таких форм — не промокаϵ і не пропускаϵ жир. Саме тому готові пасочки в паперовій формі можна поставити на скатертину, серветки чи просто на стіл.
Паперові форми для пасок забезпечують тривале зберігання Великодньої випічки. Паска в таких формах довго не буде черствіти, залишиться свіженькою та мʼякою.
Паперові форми заповнюють тістом на 1/3 висоти. Потім їх накривають чистим рушником та ставлять у тепле місце, щоб тісто добре підійшло.
Коли тісто підійметься і заповнить форму на 2/3 — майбутні паски можна ставити в духовку для запікання. Треба слідкувати за тим, щоб паперові форми не пригоряли. Тому температура в електричній духовці не повинна перевищувати 180°С.
Діставати готові паски із паперових форм краще після того, як вони повністю охолонуть. Втім, багато господинь взагалі не знімають паперову обгортку з паски доти, доки не почнуть її їсти.