Як швидко і легко стерилізувати банки: 5 секретів від господині, який збереже свіжими ваші зимові заготовки

Літо — тепла і активна пора року. Хтось планує відпочинок, а гарні господині займаються консервуванням овочів та фруктів. І під час таких робіт важливо правильно стерилізувати банки для закруток.

Якщо ви маєте власний будинок або дачну ділянку і займаєтесь власним виробництвом консервації – то наступна інформація точно буде корисною для вас.

Під час консервування овочів, ягід та фруктів одним з ключових моментів є правильна стерилізація банок. Адже саме в скляній тарі, яка герметично закрита кришками – консервовані смаколики зберігаються довго і залишаються смачними.

Зазвичай господині стерилізують банки для консервації на пару, підігріваючи воду в ємності до кипіння. Але існують й інші методи стерилізації. Про них “Один Факт” розповість детальніше далі.

Пароварка

Методи стерилізації банок під консервацію: пароварка
Методи стерилізації банок під консервацію: пароварка

Пароварка — один з найефективніших та легких способів для стерилізації банок. Скляну тару для консервації просто ставлять догори ногами у пароварку з киплячою водою. На стерилізацію кожної банки потрібно 10-15 хвилин (в залежності від розміру). Пар видалить із внутрішньої поверхні банок усі бактерії, тим самим забезпечивши довге зберігання вашим заготовкам.

Старий чайник з довгим “носиком”

Чайник наповнюють водою наполовину або трохи більше. Ставлять на вогонь і доводять рідину до кипіння. Коли вода почне кипіти — помиту скляну банку надягають на носик чайника. Стерилізують протягом 10-15 хвилин.

Електрична духовка

Духовка також може стати ефективним інструментом для стерилізації банок під консервацію. Попередньо її розігрівають до + 120°С, а потім ставлять всередину банки. Стерилізують їх протягом 20-30 хвилин.

Варіння

Простий та максимально ефективний метод стерилізації скляних банок. Для нього беруть глибоку каструлю, наливають в неї воду та розігрівають до кипіння. Далі в рідину кладуть скляні банки і “проварюють” їх протягом 10-15 хвилин. Такий метод стерилізації також підходить для стерилізації пластмасових або ж металевих кришок.

Мікрохильовка, розігріта до високих температур

Мікрохвильовка, розігріта до високих температур, також може бути використана для стерилізації скляних баночок під консервацію. Єдина умова — щоб ані банки, ані кришки не мали в своєму складі металевих деталей.

Стерилізувати банки можна не тільки на пару, але й в мікрохвильовці
Стерилізувати банки можна не тільки на пару, але й в мікрохвильовці

Мікрохвильовку ставлять на найвищу потужність, а далі — розміщують всередині неї банки. Стерилізують їх протягом 5-10 хвилин.

Нові статті

Схожі статті

Богдан Бенюк підкорив європейське кіно: українського актора нагородили за “Кращу чоловічу роль”

Богдан Бенюк зіграв захоплюючу роль у повнометражному фільмі "Мій карпатський дідусь", за яку й отримав по заслугах, а саме він отримав нагороду.

Донька 87-річної Ади Роговцевої подякувала Богу за маму-акторку з легендарним талантом: “Мені пощастило”

Ада Роговцева є матір'ю двох дітей, однак її син пішов з життя ще у далекому 2012 році, тож нині її радує дочка Катерина, яка шалено захоплюється професіоналізмом мами.

“У нас буде…”: 38-річний MONATIK розповів, що з тижня на тиждень стане батьком втретє – хлопчик чи дівчинка?

Діма Монатік очікує на третю дитину разом із дружиною Іриною, але стать подружжя поки що не розголошує, хоча вже знають хто у них буде - як відреагували на поповнення в сім'ї їхні сини?

“Це було моє рішення”: чому Анна Сагайдачна занесла свого чоловіка в “чорний список” – давно не разом

Анна Сагайдачна нещодавно повідомила про другу вагітність, але про свого обранця акторка нічого не розповідає, хоча має за плечима два шлюби - чому артистка розлучилась із другим чоловіком?