Кріп на зиму заготовлюють декількома способами. Усі вони допомагають повністю зберегти властивості духмяної зелені. Щоб кріп повністю зберіг свою користь — його заморожують в морозильній камері, маринують із використанням оцту або ж просушують в духовці чи на відкритому повітрі на вулиці. В кожного з цих способів є свої переваги та недоліки.
Якщо у ваших планах — зберегти кріп свіжим 1-1.5 місяці поспіль, то можете помістити зелень у звичайну скляну банку або вакуумний пакет. Зелень промивають, сушать, а потім – кладуть в банку свіжий пучок.
Багато господинь використовують для зберігання зелені кропу харчову плівку чи целофанові пакетики. В них кріп просто замотують. При зберіганні зелені таким способом в пакетиках варто зробити невеличкі дірочки, щоб кріп мав можливість “дихати”.
Перед тим, як покласти зелень у пакетику на довготривале зберігання — необхідно додатково обгорнути її паперовим рушником. Миють кріп в окремій ємності з водою, а потім дають трохи полежати – щоб рештки води стекли.
Правила засолки кропу на зиму
Кріп — ароматна приправа, яка чудово доповнить собою супи, картоплю або гречку. Засолений кріп зберігають протягом усього року.
Щоб приготувати засолений кріп — виконують наступні дії.
- Промивають стебла кропу і ретельно просушують паперовим рушником. Далі зелень ріжуть, кладуть в окремі баночки та зверху засипають сіллю. Дотримуються пропорцій 1:2. Шар солі викладають наприкінці.
- Кріп обовʼязково трамбують, а потім закривають баночку металевою або пластиковою кришкою. Зберігають солоний кріп в холодильнику, на верхній поличці.
За аналогічним рецептом можна приготувати кріп і без солі. Скористайтесь ось таким способом.
- Промийте та висушіть кріп на паперовому рушнику.
- Розкладіть зелень в банки та зверху заливайте олією.
До речі, засолений кріп зберігають лише в стерилізованих банках. Деякі господині використовують для цього чисті ємності і тому строк зберігання кропу зменшується.
Заморожений кріп
Заморожування кропу — один з найпопулярніших способів зберігання кропу взимку. Зелень залишається свіженькою та повністю зберігає свої цінні властивості.
Заморожений кріп зберігають в подрібненому або цілому вигляді. Попередньо зелень промивають та добре просушують на паперовому рушнику. А далі — розміщують у вакуумних пакетах або пластикових контейнерах. Після заморожування зелень зазвичай не розморожують. Її дістають з морозильної камери та додають до страв, щоб зробити їх більш ароматними.
В замороженому вигляді кріп зберігають 9-10 місяців. Та краще не додавати його в салати – бо він за смаковими властивостями трохи відрізняється.
Маринований кріп
Маринований кріп – оригінальний рецепт, в якому використовують лише гілочки кропу — без стебел. Після цього виконують наступні кроки:
- зелень промивають та обсушують;
- розкладають в окремі баночки та зверху заливають маринадом;
- маринад для кропу готують наступним чином: змішують сіль та оцет, а зверху заливають окропом, ретельно все перемішують;
- банки перед закладанням кропу на зберігання обовʼязково стерилізують.
Сушений кріп
Є два способи, які допоможуть засушити кріп на зиму: на вулиці або ж у електричній духовці.
На вулиці кріп сушать наступним чином:
- миють зелень та обсушують її;
- дрібно нарізають кріп та залишають на сонячному місці на 2-3 дні;
- пересипають кріп в окремий мішечок і зберігають в ньому.
Також кріп сушать в електричній духовці. Виконують для цього наступні дії:
- розкладають кріп на деко, яке застеляють пергаментом;
- виставляють температурний режим не вище, ніж 40 градусів;
- зелень витримують в духовці кілька годин;
- потім температуру збільшують до + 70 градусів;
- дверцята духовки потрібно залишити відкритими.