Листя малини можна використовувати у різноманітних цілях. В засушеному або свіжому вигляді воно стає чудовим натуральним засобом для догляду за здоровʼям.
Як та де використовують малинове листя?
Листя малини приносить здоровʼю велику користь і в свіжому вигляді, і в засушеному. Наприклад, свіжі малинові листочки можна добре розімʼяти і прикладати до ран, місць ударів і навіть гемороїдальних шишок.
Сік з листя малини сприяє швидкому загоюванню поранень, а ще — добре усуває свербіж від укусів комарів та інших комах. Проблемне місце просто натирають свіжим листочком малини і запалення швидко минає.
З листя малини можна приготувати цілющий відвар. Ним потім ополіскують волосся під час миття голови, що сприяє зміцненню його структури та прискорює ріст.
В засушеному вигляді малинові листочки чудово підходять для приготування лікувального чаю. Відвар із них можна використати для ополіскування ротової порожнини при стоматитах або запаленнях ясен.
Як правильно заготовити листя з малини?
Листя та гілочки малини влітку краще за все збирати, коли ягоди ще не дозріли. Інакше усі корисні речовини підуть у плоди, а в листячку їх залишиться мало.
Малинове листя збирають сухим та сонячним днем – після того, як спаде роса. На ньому не повинно бути наявних ознак хвороб. Бажано, аби структура листя малини була щільною.
Найбільшу користь взимку принесе те листя, зібране з кущів, що ростуть на родючих ґрунтах. Звісно ж, краще не збирати листя малини у великих містах та біля доріг.
Мити листя малини перед сушкою не варто. Сушать його у затінку і не під прямими сонячними променями. Зібране листячко розкладають на полотні тоненьким шаром.
Після того, як листя малини добре висохне – його складають в паперові пакети або ж полотняні торбинки. В них і зберігають протягом зими.
Також можна помістити сушені листочки в керамічний або скляний посуд, що закривається щільною кришкою.
Максимальний термін зберігання листя малини — 2 роки з моменту збору.