Літо для багатьох людей асоціюється з різноманітними свіжими ягодами і фруктами. А ще – корисними рослинами, які в цей час ростуть на городі та луках. Багато господинь використовують літній період для того, щоб зробити зимові заготовки.
Наприклад, з середини липня можна збирати свіжі листочки та паростки запашної мʼяти. Їх засушують, а взимку – використовують для приготування різноманітних чаїв, супів, коктейлів та соусів. Ділимося із вами способами, як правильно засушити мʼяту.
Звʼязуємо у пучки
Сушка мʼяти на відкритому повітрі — найпростіший спосіб створити заготовку на зиму. Листя рослини розкладають рівним та тоненьким шаром на вовняній тканині.
Час від часу їх потрібно перевертати, щоб мʼята добре просушилася з усіх сторін.
Також рослину можна зібрати у невеликі пучки. В нижній частині їх звʼязують мотузкою і відвішують в такому вигляді на горищі або веранді. В приміщення не повинні потрапляти прямі сонячні промені. Водночас його потрібно гарно провітрювати щодня.
Електрична духовка
В електричній духовці мʼята сушиться набагато швидше. Однак при такому способі частина корисних речовин втрачається.
По-перше, треба застелити деко пергаментним папером. Далі покласти туди листя та стебла мʼяти. Температура в духовці повинна триматись на рівні + 50+60°С. Краще відрегулювати її до режиму конвекції. Дверцята під час сушки мʼяти тримати напіввідкритими.
За станом листя мʼяти потрібно ретельно слідкувати – щоб вони не пересушились.
Електросушка
Електросушка або дегідратор чудово підходить для висушування мʼяти на зиму. Листочки мʼяти розкладають на піддони та сушать при температурі + 45°С. Зазвичай на увесь процес йде приблизно 3-5 годин.
Щоб сушка проходила більш рівномірно, необхідно кожні 30 хвилин міняти піддони місцями. Коли мʼята висохне повністю, їй дають час на те, щоб вона охолола. Після цього – складають в тару для подальшого зберігання.
Зберігати сушену мʼяту краще за все в скляних банках або ж герметичних контейнерах з пластику. Ще один варіант – текстильні мішечки з хлопкової тканини.
Зберігати мʼяту краще в сухому та темному місці. Додатково в мішечки або контейнери можна розкласти пакетики селикагелю. Він вбереже приправу від плісняви.
Мікрохвильовка
Спосіб висушування мʼяти в мікрохвильовці займає мінімум часу. Після збору рослину насипають в один шар у невеличкий піддон і сушать з інтервалом 1-2 хвилин на повній потужності. Завдяки такій техніці можна контролювати процес сушки краще.
Заморожуємо листочки мʼяти
Мʼяту на зиму можна не тільки сушити, але й заморожувати. Листочки свіжої рослини обривають зі стебел. В чистому та сухому вигляді їх розкладають тонким шаром на обробній дошці або будь-якій іншій обробній поверхні.
Наступним етапом ставлять до морозильної камери на декілька годин. Потім дістають з морозилки та розкладають в герметичні пакети-слайдери. Їх знов прибирають у камеру холодильнику.