Ароматна зелень кропу завжди пасує до будь-якого застілля. Щоб виростити достатню кількість соковитого та запашного кропу без парасольок – почніть підготовку грядок для нього ще з осені. Тоді пряної зелені вистачить і для заморозки на зиму, і для приготування літніх страв та салатів.
Щоб отримати добрий врожай кропу – почніть готувати грядки під його посів ще з осені. На грядку, де в наступному сезоні буде зростати кріп – вносять компост або перегній. Потім – ретельно перекопати землю, щоб корисні речовини просочилися якомога глибше.
Для посіву кропу бажано обирати сонячне місце, адже ця пряна рослина полюбляє багато сонячного світла. На затінених ділянках городу кріп навряд чи виросте пухнастим, соковитим та запашним.
Кислотність ґрунту – ще один вагомий фактор, який під час вирощування кропу ігнорувати не можна. Бажано, щоб рН ґрунту був нейтральним, оскільки в лужній або ж занадто кислотній землі виростити пишний кріп навряд чи вдасться.
Щоб кріп ріс пишним, добрим і без парасольок протягом усього сезону – його насіння потрібно сіяти правильно. Закладати його в землю слід аж до кінця серпня, витримуючи інтервал у 2-3 тижні.
До речі, гарно себе зарекомендував спосіб вирощування кропу так званим букетним способом. При ньому в одну ямку вкладають по 10-15 насінин. При такому методі посадки кріп виростає пишними кущиками, а збирати його — досить зручно. Достатньо вирвати усю купку кропу разом, не чекаючи того моменту, коли почнуть зʼявлятися парасольки.
Свіжа зелень кропу стає незамінним помічником на кухні. Її додають у зелені салати, маринади, гарячі страви, соуси та літні супи. Врожай пишного і соковитого кропу закривають і на зиму. Деякі господині сушать ароматну зелень, інші – засолюють кріп у банках або заморожують в морозильній камері. Такі заготовки взимку створюють на домашній кухні справжній осередок різнокольорового літа.