Сезон викопування картоплі на українських городах розпочнеться вже незабаром. Кожен господар повинен знати, як правильно підготувати картопляні коренеплоди до тривалого зберігання, та в яких умовах зберігати картоплю, щоб вона не проростала.
Отже, щоб картопляні клубні якомога довше не проростали в погребі – необхідно дотримуватись певних правил їх зберігання. Для цього достатньо створити в коморі певні умови.
Щоб картопля добре зберігалася, не проростала, не висихала і не зморщувалася – в приміщенні погребу необхідно дотримуватись оптимального температурного режиму – на рівні +2+3°С.
Як тільки на картоплі зʼявляться перші паростки – їх потрібно обривати. Інакше вони будуть забирати на себе з картоплі корисні речовини і вона швидко всохне.
Деякі з експертів вважають, що перед закладанням картоплі на зберігання необхідно покласти в ящики декілька лимонів. Розрізати їх не варто – достатньо зробити за допомогою ножа декілька проколів в товщі шкірки.
Всього один лимон на 100 кг картоплі буде чудово запобігати розвитку паростків на картопляних плодах. Замість лимонів можна використати і декілька стиглих яблук. Їх також проколюють ножиком.
Деякі господині продовжують терміни зберігання картоплі за допомогою червоної горобини або ж листя папороті. Їх розкладають на дно ящиків або безпосередньо у мішки з картоплею.
Зверху листя та горобину засипають викопаною картоплею.
Саме в цих рослинах містяться фітонциди, які добре знищують хвороботворні мікроорганізми.
Фахівці радять зберігати картоплю окремо в погребі. Поряд із нею не повинні знаходитись інші овочеві культури. Єдине виключення – буряк або редька. Ці овочі для збереження смаку потребують великої кількості вологи. Вони вбиратимуть її з повітря і тим самим регулюватимуть рівень вологості в приміщенні.
Завдяки оптимальному мікроклімату картопля не буде проростати та загнивати.