Найважливіший аспект при варінні гречки – це якісна крупа та мʼяка вода. Якщо ви не впевнені в якості води – краще її закипʼятити окремо і дати постояти – щоб солі жорсткості осіли. Тільки потім використовувати її для приготування гречаної каші.
Гречана каша в плані варіння – одна з найпростіших круп. Кожне зернятко в ній має природне захисне покриття і під час приготування не виділяє крохмаль. Зіпсувати гречану кашу взагалі важко. Тим не менш, далеко не всім вдається зробити цю страву смачною.
Щоб гречана каша вийшла дійсно розсипчастою – її потрібно готувати за певними правилами. Вони схожі на класичну математичну формулу, яка добре та швидко запамʼятовується.
Правило № 1. Співвідношення крупи та води
На кожну одиницю обʼєму гречаної крупи потрібно брати вдвічі більше води. Тобто 1:2. Цього обʼєму потрібно дотримуватись не на око, а абсолютно точно.
Правило № 2. Температура, інтенсивність вогню і тиск. Неправильний режим тиску під час варіння гречаної крупи призводить до порушення структури зерна. Водночас, при правильному варінні в складі гречаної крупи зберігаються вітаміни та особливі ароматичні речовини.
Отже, щоб гречка вийшла розсипчастою – до закипання води каструлю з нею варто накрити щільною кришкою та встановити на великий вогонь. В подальшому вогонь варто зменшити, щоб вода кипіла повільно.
В самому кінці кипіння води потрібно зменшити до мінімуму. Вода повинна википіти не тільки з поверхні, але й із дна каструлі або казанку. Щодо каструлі, то варто обирати емальовану або ж казанок. Краще, щоб дно в ній було потовщеним і опуклим, а не горизонтальним та пласким. Саме така конструкція забезпечує повільне прогрівання та набухання всієї маси гречаної крупи.
Правило № 3. Не вторгатися в процес
Коли засипали гречку в каструлю та залили її водою – її не варто взагалі чіпати, піднімати та відкривати кришку. Розсипчаста гречана крупа виходить під час обробки парою.
Випускати її – значить, недодати каші тепла. Інакше каша або пригорить та стане сухою, або ж сильно розварюється (якщо підливати холодну воду під час варіння).
Правило № 4. Час приготування
Процес приготування гречаної каші з 1-1.5 склянок крупи і відповідної кількості води займає приблизно 15-16 хвилин. За умови, що нагрівання проводиться на газовій плиті.
Тримати гречку на плиті довше – недоцільно. Через це її аромат буде вивітрюватись, а смак стане гіршим. Зернятка ж гречки потріскаються та втратять форму.
До речі, на відварюванні процес приготування гречки не закінчується. Щоб страва вийшла смачнішою – їй потрібна заправка. Для гречаної каші вона складається з цибулі, крутих рубаних яєць, сушених білих грибів та вершкового масла.