В кожній оселі напевно знайдеться хоча б одна дерев’яна ложка або лопатка. Ці прилади особливо ефективні при застосуванні на делікатних поверхнях з антипригарним покриттям.
Однак далеко не кожна господиня знає, як правильно їх почистити. Надійний інструмент приносить чимало користі під час приготування їжі.
Водночас за таким приладдям потрібен особливий догляд. І перше правило, якого слід дотримуватися – це ніколи не замочувати лопатки або ложки з дерева у воді.
Друге важливе правило – це змащування олією. Поверхня дерев’яних ложок чи лопаток пориста, тому миття водою має певний вплив на їх поверхню.
Через це прилади можуть викривлятись або розтріскуватися.
Окрім звичайного догляду потрібно приділяти увагу чищенню дерев’яних лопаток та ложок. Краще за все проводити процедуру вручну, а в посудомийну машину їх взагалі ставити не можна. Для чищення приладів краще використовувати гарячу воду і м’які засоби для миття посуду.
Досвідчені господині радять використовувати для чищення дерев’яних лопаток та ложок суміш харчової соди і соку лимону. Вона допоможе позбутись будь-яких запахів, які під час приготування їжі вбирає в себе прилад з деревини.
Також поверхню лопатки можна просто натерти половинкою розрізаного лимону. Потім нанести на неї зверху суміш харчової соди та води.
Змивають засіб под гарячою проточною водою та добре просушують лопатки і ложки перед тим, як покласти їх на зберігання в шухляду.
До речі, дерев’яні ложки чи лопатки радять міняти через кожні 5 років. Коли цей кухонний прилад почне розколюватись – його слід замінити новим.