Секрети приготування “правильних” пельменів: в яку воду класти, скільки варити і як врятувати ті, що злиплися

Заморожені пельмені стануть у нагоді, коли треба приготувати вечерю нашвидкуруч. От тільки далеко не всім домашнім кулінарам відомо, як правильно варити страву, щоб шматочки тіста з м'ясом не злиплися у суцільну грудку.

Дотримання кількох простих правил під час варки пельменів допоможе отримати смачний і ситний продукт в апетитному вигляді. Дізнаймося, що треба робити, щоб напівфабрикати не розварилися і не злиплися.

Як правильно варити

Найперше, слід закип’ятити воду. Закидати поживний продукт у холодну чи теплу рідину не можна. В каструлю з водою слід додати сіль, 1 ложку олії, лавровий лист, перець. Так пельмені стануть ароматнішими.

Пельмені бажано дістати з морозилки трішки завчасно, щоб вони встигли розморозитися настільки, аби можна було від’єднати один від одного. Закинете варитися цілу грудку – таку й дістанете з каструлі.

Пельмені слід закидати в крутий окріп по одному

Коли вода закипить, починайте закладати по одному пельменю, розмішуючи вміст шумівкою. Мішати треба ретельно, щоб напівфабрикати не пристали до дна і не злиплися між собою, але водночас обережно, щоб не зіпсувати цілісність кожної одиниці.

Щойно порція для варки закипить, підкрутіть вогонь на мінімум. В залежності від розмірів окремих елементів, варити треба від 7 до 12 хвилин. Якщо перетримаєте – пельмені розваряться, й насолоди від вечері не отримаєте.

Якщо пельмені злиплися

Якщо все зробити правильно, пельмені не злипнуться

Не догледіли й витягли з каструлі суцільну грудку з тіста і м’яса? Не поспішайте закидати її у сміттєве відро й обмежуватися чаєм на вечерю. Спробуйте надурити домашніх, сповістивши, що вирішили зробити експериментальну страву.

Розріжте варенуху, що утворилася, на кілька пластин, викладіть у форму для запікання, зверху присипте грибами й смаженою цибулею, поперчіть, залийте збитими яйцями й поставте у розігріту духовку хвилин на 10. Не виключено, що відтепер подібна страва стане вашою фірмовою.

Нові статті

Схожі статті

Розійшлися шляхи: Наталка Денисенко назвала акторку, з якою ніколи не піде в кадр і чому саме

Українська акторка Наталка Денисенко розповіла про своє ставлення до колег, які покинули Україну. Зокрема, вона висловилась про Галину Безрук, що обрала для себе життя в комфорті в росії.

Завжди сію моркву на зиму при + 5: ось чому потрібно робити це восени – секрет, про який мало хто знає

Досвідчені господині добре знають, що моркву у відкритий ґрунт можна сіяти як навесні, так і під зиму. Осінній посів морквяного насіння зручніше, адже в цей час робіт на городі меншає.

Як виглядають сини Анатолія Хостікоєва: один від Наталії Сумської, а інший – від жінки, яку кохав раніше

Анатолій Георгієвич Хостікоєв – другий чоловік акторки Наталії Сумської, яка народила йому молодшого сина Вʼячеслава. Також в артиста є старший син Георгій – від другого шлюбу з Любовʼю Кубʼюк.

ТОП-5 природних явищ України, які ніде більше не побачите: рожеве озеро, каньйон на 4 області на ще 3

Україна багата не тільки своєю історією та культурою. На території країни розташовані унікальні природні явища, про які ви можете більш детально прочитати в матеріалі "Одного Факту".