Останній чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 років: чому його жінки помирали

Відомий фольклорист Климент Квітка був шалено закоханий у свою справу та пізніше зустрів жінок, з якими був готовий прожити все життя, але не вийшло. Що сталося з жінками?

Климент Квітка, відомий як український музикознавець-фольклорист, вражає своїми досягненнями у музичній спадщині. Понад 6 тисяч українських, білоруських та російських народних пісень він зібрав та систематизував. Не обмежившись лише збором матеріалу, він використовував передові технічні засоби свого часу, такі як фонограф, для запису голосів видатних особистостей, серед яких Іван Франко, Леся Українка, кобзар Гнат Гончаренко та інші українські митці.

Окрім того, Квітка славиться своїми науковими працями з історії та теорії музичного фольклору, а також дослідженням музичних інструментів. Його внесок у розробку навчальних та методичних посібників також надзвичайно значущий.

Чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 роки
Чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 роки

У свідомості українців Квітка може бути асоційований переважно з Лесею Українкою, таке спрощене уявлення не відображає всієї глибини та значущості його діяльності. Він – більше, ніж просто чоловік Лесі Українки. Його внесок у збереження та вивчення української культурної спадщини важливий та мало кому відомий.

З раннього віку Климент проявляв зацікавленість до народної культури. Восени 1898 року на одному з літературних заходів Леся Українка виконала своє оповідання “Над морем”. Там присутнім був і молодий студент першого курсу, Квітка.

Пізніше, після трагічної втрати коханого – Сергія Мержинського, Леся спрямувала свою увагу на збірку українських пісень. Вона запропонувала Клименту записати їх на фонограф. Ця пропозиція вразила його, і в результаті було зафіксовано понад 200 композицій, виконаних голосом самої Українки.

Чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 роки
Чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 роки

У 1902 році було опубліковано першу збірку народних пісень, яка належала до пера Квітки. Це стало причиною для народження почуттів між ним і Лесею. Мати поетеси, Олена Пчілка, виражала негативне ставлення до цього, оскільки вважала Климента Квітку несерйозною особистістю, що зацікавлена тільки в матеріальних благах родини Косачів. Однак Леся влаштувала вдома тривалий період мовчання, який змусив родину прийняти її вибір.

Після завершення навчання у закладі вищої освіти, Климент вирушив у подорож до Сімферополя, а пізніше до Тифліса, де він займав посади в окружних судах, паралельно займаючись науково-дослідницькою роботою.

Чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 роки
Чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 роки

Леся, не зважаючи на протистояння батьків, відправилася на Кавказ за своїм коханим. Згодом сам Квітка захворів на сухоти у відкритій формі, а Леся також постраждала від туберкульозу кісток, тому обидва вони вирішили одружитися, щоб підтримувати одне одного.

Леся і Климент провели практично п’ять років у лікувальних подорожах від Єгипту до Кавказу, одночасно збираючи народні тексти. За кошти, зібрані подружжям, була організована етно експедиція під керівництвом Філарета Колеси, під час якої вперше було здійснено аудіозаписи кобзарів.

У 1913 році стан здоров’я Лесі раптово погіршився, і, відчуваючи виснаження від хвороби, 1 серпня того ж року видатна поетеса померла.

Чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 роки
Чоловік Лесі Українки Климент Квітка поховав двох дружин у віці 42 роки

У 1945 році, у віці 65 років, Квітця вступив у шлюб з 25-річною піаністкою Галиною Кащеєвою. Попередньо він мав роман з філологинею Оленою Куриловою, яка вирушила до Казахстану за Климентом, проте їхні стосунки не були офіційно зареєстровані. Галина померла дев’ять років пізніше від чоловіка через ангіну, коли їй було 42 роки, тобто так само, як і Лесі Українці.

Перед своєю смертю Квітця мріяв повернутися до України, але це не вдалося. Він помер 19 вересня 1953 року в Москві і був похований на Ваганьківському кладовищі в сімейному місці покоїв Кащеєвих.

Нові статті

Схожі статті

“І я була щаслива”: Лайма Вайкуле взяла приклад з Галкіна та вперше заспівала українською (ВІДЕО)

Латвійська співачка Лайма Вайкуле привернула увагу користувачів соцмереж неперевершеним виконанням пісні на українській мові. Яку композицію вона виконала і де саме?

На чому їздять Ірина Білик, Дмитро Монатік, Юрій Горбунов та Могилевська: Солідні авто для солідних імен

Які автомобілі обирають українські артисти для користування: Чому надають перевагу, комфорту, розміру, ціні чи розкоші? На яких авто їздять Ірина Білик, Дмитро Монатік, Юрій горбунов та інші?

Він був легендою української музики: що відомо про творчість Назарія Яремчука, який прославив Україну

Всесвітня легенда Назарій Яремчук зробив великий внесок в українську музику та прославив Україну, але життєвий шлях співака був дуже складним. Подробиці.

Желе з порічки від української Роксолани: Ольга Сумська поділилась рецептом солодкого десерту на зиму

Ольга Сумська неодноразово доводила свій талант не тільки на театральній сцені, але й на домашній кухні. Наприклад, днями акторка поділилася рецептом желе зі свіжих порічок. Спробуйте, це - смачно!