Вчені Центру фертильності, що перебуває в Ньюкаслі, приголомшили весь науковий світ. Завдяки їхнім старанням вдалося провести екстракорпоральне запліднення, взявши від жінок-донорів виключно хороші клітини ембріонів, відсікши всі спадкові захворювання, які зазвичай дитина наслідує від біологічної матері.
Англійцям вдалося об’єднати сперматозоїд біологічного тата, яйцеклітину біологічної мами і мітохондрії донорської яйцеклітини. Таким чином на світ появилося немовля, ДНК якого на 99,8% наслідує батька й матір і має зовсім трішечки генетичного донорського матеріалу.
Етапи процедури
Не можна сказати, що все відбувається легко і просто. Лікарям доводиться чимало попітніти над поставленим завданням. Батьковою спермою запліднюють яйцеклітину біологічної матері, що має мутації, а також жінки-донора, що є здоровою. Далі ядро з донорської яйцеклітини вилучається.
Йому на заміну приходить матеріал, який перебував у заплідненій яйцеклітини матері. Ембріон, збагачений хромосомами обох батьків плюс маючи здорові донорські мітохондрії, врешті імплантують до матки.
Можливі ризики
Звісно, ніхто не застрахований від можливих ускладнень під час проведення потрійної процедури. Декілька дефектних мітохондрій все ж можуть просочитися в яйцеклітину і почати активно розмножуватися. Тоді в дитини виникнуть проблеми зі здоров’ям.
Це вже не перша проведена процедура ЕКЗ, але кількість вдалих випадків не розголошується. Мінохорони здоров’я Англії запевняє, що не більше п’яти. Ліцензію на проведення потрійного запліднення видано виключно клініці Ньюкасла. Подейкують, що в Україні теж практикують подібну методику для безплідних жінок.