Щойно почалося повномасштабне вторгнення російських військ, українці масово рушили в бік ЄС, щоб вберегти себе і дітей від бомбардувань й окупації. Попервах перетнути кордон можна було навіть за внутрішнім паспортом України. Нині ситуація дещо змінилася.
У 2022 році перетнути україно-польський кордон чи з іншими західними країнами українці могли без перешкод, навіть не маючи закордонного паспорта. Рішення, чи дозволити заїжджати в Європу, прикордонники приймали безпосередньо на кордоні. Тепер подібна опція стосується доволі обмеженого кола людей.
Нині заїхати в ЄС з паспортом-книжечкою чи по Id-картці можуть виключно жінки, діти та люди з інвалідністю, які мешкають у безпосередніх районах ведення бойових дій. Ті, хто мають статус внутрішньо переміщених осіб також безперешкодно здолають кордон.
Мешканці тилових областей повинні мати при собі закордонний паспорт. Тож якщо подібного документа немає, його слід замовити. Задля цього звертайтеся в:
- підрозділ Державної міграційної служби України (ДМС);
- будь-який ЦНАП;
- паспортний сервіс.
Трапляються випадки, що людину пропустили за внутрішнім українським паспортом, а дитину – за свідоцтвом про народження, але, скажімо, вже у Польщі починають додатково перевіряти, в якому регіоні вона мешкала і чи мала можливість отримати закордонний паспорт.
Окрім цього, кожна країна ЄС має власні обмеження, про які слід перед запланованою поїздкою дізнатися на сайті Міністерства закордонних справ України. Щоб повернутися в Україну назад, потрібно мати дозвіл від української дипломатичної чи консульської установи.