Київ
У столиці й так було складно пробитися через навалу електросамокатів повсюди. Тепер додався ще один сервіс прокату, тож двоколісних засобів пересування стане ще більше. Містяни обурені, що пересування самокатами не врегульовано правилами дорожнього руху.
Для перехожих є загроза наїзду. Самі керманичі теж частенько травмуються через незадовільний стан дорожнього покриття чи несправність самих двоколісних електрокарів. Звісно, дуже зручно вийти з метро й дістатися потрібної адреси на самокаті. Це виходить набагато дешевше, аніж їхати на власній машині. Але й проблем, як бачимо, з появою такого сервісу додалося.
Кропивницький
Такої навали електротранспорту, як у Києві, в обласному центрі поки не спостерігається. Прокат електросамокатів запрацював зовсім недавно і ще не набув загрозливих масштабів для містян.
Однак є інше проблема. Невідомі вандали трощать двоколісні транспортні засоби, розкидані по всьому місту. Допоки поліція ще не розібралася, яка причина такої неадекватної поведінки – звичайне хуліганство чи протест проти застосування двоколісних гаджетів.
На початку літа було засуджено крадія прокатних електрокарів. Злодюжка має сплатити понад 50 тисяч гривень власнику сервісу та отримав 5 років за ґратами з іспитовим терміном в 1 рік.
Париж
Парижани пішли ще далі й провели референдум, за підсумками якого з 1 вересня взагалі заборонили роботу в місті подібних прокатних сервісів. 89% парижан висловилися за те, щоб прибрати з вулиць ці транспортні засоби.
Електросамокати дратували жителів європейської столиці, валяючись повсюди. Та й безпека користувачів перебуває під великим питанням. Тож віднині розсікати на самокаті по паризьких вулицях можна лише власникам двоколісних транспортних засобів, а на орендованих – зась.