Картина митця Леонардо Да Вінчі “Джоконда” або “Мона Ліза” вважається одним із самих відомих творів мистецтва. Історія її створення овіяна численними легендами. Вважається що на полотні художник намалював портрет Лізи Герардіні, що була жінкою флорентійського торговця шовком Франческо дель Джокондо.
Декілька днів тому вчені із Франції та Британії приголомшили світ новиною про те, що змогли розкрити таємницю написання картини “Мона Ліза”. З’ясувалося, що автор мистецького твору — Леонардо Да Вінчі, під час малювання легендарного портрету використовував для згущування фарби рідкісний інгредієнт. І це — плюмбонакріт, що являє собою продукт оксиду свинцю.
Зроблене вченими відкриття вперше підтвердило раніше висунуту теорію про те, що Да Вінчі додавав у фарбу порошок оксиду свинцю задля того, щоб вона стала більш густою та скоріш висихала.
Щоб дізнатися хімічний состав фарби, якою була намальована “Джоконда”, дослідники взяли з верхнього правого кута картини фрагмент товщиною не більше за людський волос. Далі був проведений рентгенологічний аналіз цього фрагменту, під час якого використовувалося випромінювання синхротрону (спеціальний пристрій, що прискорює частинки практично до скорості світла).
Вчені-хіміки наголошують, що унікальна формула масляної фарби, використана Да Вінчі при малюванні Мони Лізи, була вигадана самим митцем. Потім її задіяв в своїх роботах інший митець — Рембрандт. Плюмбонакріт знайшли в його творчих роботах, які були написані у Нідерландах у XVII сторіччі. Це свідчить про те, що використаний Да Вінчі рецепт фарби був дуже гарним, тому його передавали від одного покоління до іншого.
Автор дослідження на ім’я Віктор Гонсалес звертає увагу на те, що Леонардо Да Вінчі обирав у роботі різноманітність. Митець полюбляв експерименти, тому кожна його нова картина мала інший технічний склад.
Дослідники у результатах своєї роботи наводять рецепт так званої “фарби Да Вінчі” та наголошують, що митець нагрівав помаранчевий порошок оксиду свинцю у лляному або горіховому маслі та створював спеціальну пасту золотистого кольору. Вона мала дуже загущену консистенцію та швидко висихала після нанесення на полотно.