Згідно з інформацією від експертів KSE — суттєвого збільшення цін на продовольчі товари восени 2023 року не очікується. Взагалі то рівень вартості продуктів буде залежати від самих споживачів. Адже зростання цін часто відбувається внаслідок надмірного попиту або ажіотажу на ті чи інші групи товарів.
Якщо пригадати ситуацію з постійними відключеннями світла минулого року — то тоді збільшився попит на товарні позиції тривалого зберігання. Люди почали масово скуповувати крупи, консерви, сірники та гречку — і це призвело до дефіциту продукції та зросту її вартості.
— Наразі ми бачимо, що гречка коштує на 20% дешевше, ніж в лютому 202 року — зазначає експерт.
Такі показники свідчать лише про те, що ажіотаж — суттєвий критерій, який може впливати на вартість продуктів. Також спеціаліст зазначив, що зараз українське виробництво функціонує стабільно і навіть демонструє тенденції до зросту. Ще минулої осені виробникам вдалося адаптувати свої потужності до роботи в умовах повномасштабної війни. Цього року площа посівів зернових та інших культур виявилася достатньою для того, щоб забезпечити всі потреби українців.
Зараз країна повністю забезпечена товарами власного виробництва і при потребі може навіть їх імпортувати. Тому якщо споживачі не будуть здійснювати штучне підвищення попиту та змітати з полиць магазинів сіль, гречку, м’ясо, крупи та яйця — ринок продовольчих товарів України залишиться стабільним.
В той же час експерти не виключають, що мережеві супермаркети можуть дещо збільшити ціни на товари, щоб компенсувати свої витрати на електричні генератори. Але на 25%, як в минулому році — вартість продовольчих товарів точно не злетить.