В церковному календарі за новим стилем 8 листопада відзначено святом Архістратига Михаїла. Вперше це свято стали відзначати у IV столітті, а започаткували його в Лаодикійському соборі. Така дата була обрана не випадково, бо за старовинними традиціями листопад – це дев’ятий за рахунком місяць (раніше Новий рік починався у березні), а число дев’ять символізувало ангельські чини. Восьме ж число, в яке зараз відзначають Собор Архістратига Михаїла — саме та дата, згідно з церковними переказами, коли усі Небесні сили малиб зібратись на Страшний суд.
В Писанні Архістратига Михайла зображають, як борця проти безбожників та самого Диявола та величають “вождем воїнства Господнього”. До речі, в Україні існує ще одне свято Михайла. Його називають Михайловим Чудом та святкують 6 вересня.
Архангел Михаїл — один із самих вшанованих святих у православному християнстві. За церковними переказами — коли Бог створював ангелів, то один з них загордився, а Михайло звалив його з небес списом. Вже на Землі цей Ангел перетворивсь на Диявола. Саме тому в християнських традиціях Михаїла вважають переможником Сатани. На іконах його зображають як молодого чоловіка в обладунках зі списом або мечем в руці. Саме за допомогою його він скидає з неба Диявола.
Окрім Михаїла 8 листопада вшановують пам’ять інших Архангелів (Гавріїла, Рафаїла, Селафіїла, Єгудіїла, Єріміїла, Варахіїла). Всі ці святі зміцнюють силу в Іісуса Христа та його проповіді.
Прикмети 8 листопада
На 8 листопада існує декілька прикмет:
- мороз вранці говорить про те, що в грудні та січні все навкруги засипе снігом;
- вранішній туман говорить про швидке настання тепла;
- сніжну зиму слід очікувати, якщо вранці на деревах та траві помітний іній;
- морозна зима буде, якщо 8 листопада видається теплим та сонячним;
- якщо шишки на хвойних деревах майже відсутні зима пройде без снігу та сильних морозів;
- червона зоря вказує на скорі та затяжні холоди;
- потепління в цей день свідчить про теплу зиму із відлигами;
- день вдається сніговим та холодним — можна очікувати на таку ж саму весну.
В народному календарі 8 листопада — Михайлів День. Відсьогодні тепла можна не очікувати до самої весни.
Іменини
В церковному календарі Іменини 8 листопада святкують Марфа, Михайло, Гавріїл, Рафаїл, Павло. Люди, що народились в цей день, мають яскравий талісман — камінь рубін. В стародавній Індії його вважали каменем Сонця. Вогонь рубіна підтримує в людині цілеспрямованість та енергію. Він здавна є символом здоров’я.
Що можна робити в цей день?
8 листопада можна ходити до православного храму та молитися. Також дозволяється читати молитви біля домашніх іконостасів. До Архангела Михайла звертаються із різними проханнями. Наприклад, просять в нього захисту від темних сил, таємних ворогів, несправедливості та стихії.
Всі, хто чекає на рішення суду – також можуть звернутись до Михайла в молитві. Адже саме він на Страшному суді вирішує подальшу долю людських душ, та відправляє їх або в рай, або в пекло.
В церквах 8 листопада замовляють молебні та читають молитви за порятунок країни від лихих людей.
В стародавні часи у день Архистратіга Михаїла було прийнято ходити в лазню, аби змити всі свої гріхи. Сьогодні можна запрошувати в гості друзів та родичів.
Чого краще сьогодні не робити?
У середу, 8 листопада, краще відмовитись від:
- миття голови, бо вважалося, що ця процедура “весь розум змиє”;
- будь-якої роботи, що виконується задля вигоди;
- сварок та лихослів’я;
- скарг на власну лиху долю;
- скупості (якщо вас просять про допомогу — не відмовляйте, надайте її);
- використання гострих та колючих предметів (не можна пиляти або рубати будь-що, бо можна поранитися).
Взагалі то свято Архистратіга Михаїла має свій сенс, який полягає у прагненні до святої чистоти власних думок та помислів. Сьогодні краще відмовитись від будь-якої роботи та відкласти її на завтра. В свято Архистратіга Михаїла праця вважається гріхом. Цей час наданий людям для того, щоб вони відпочили та набралися сил перед довгим Різдвяним Постом.