В 17-й день листопада в Україні і світі святкують день Студента. В церковному календарі за новим стилем ця дата відзначена вшануванням пам’яті святителя Григорія Чудотворця. Також сьогодні діє ціла низка прикмет, традицій і заборон. Читайте далі детальніше.
Церковне свято за новим стилем 17 листопада
В православному календарі 17-й день листопада відзначений вшануванням пам’яті Григорія Чудотворця. Він мав статус єпископа Неокесарійського. Саме в Неокесарії Григорій народився, а потім переїхав звідти до Олександрії, де проходив навчання.
Довгий час Григорій Чудотворець жив у пустелі, займався зціленням хворих людей, ставав на захист бідняків та знедолених. Григорій прославився своїм вмінням добре доносити людям Слово Боже. Багато людей обернулись до християнської віри саме завдяки тому, що прослухали проповіді святителя Григорія.
Під час вступу Григорія до катедри там налічувалось лише 17 християн. Але він зумів обернути до віри чимало язичників. На момент смерті Григорія Чудотворця на катедрі навпаки, стало більше православних християн, а ось язичників залишилося обмаль.
Які дії сьогодні під забороною?
В останній день тижня, 17 листопада, краще відмовитись від:
- зловживання алкоголем та переїдання;
- байдикування і лінощів (вважається, що це до суворої і прохолодної зими);
- ходити у брудному одязі;
- лаятися з родичами і друзями;
- рушати в далеку дорогу;
- відмовляти нужденним у допомозі.
Народні прикмети на 17-й день листопада забороняють будь-що позичати. Не можна віддавати гроші, продукти та речі. Міряти чужу обручку — до нещастя. Щоб не вкоротити собі життя — не стрижіться в цей день.
Всі християни, які дотримуються Різдвяного Посту, повинні відмовитись від вживання олії та гарячої їжі.
Народні традиції і прикмети
На 17 листопада існує чимало прикмет і традицій. Погода сьогодні дозволяє спрогнозувати погодні умови на найближче майбутнє:
- сніг в цей день — до сніжної зими;
- ліс здалеку увесь чорний стоїть – незабаром потеплішає;
- ворони гучно каркають — невдовзі дощ піде;
- навколо сонця помітні білі кола — скоро слід очікувати на бурю;
- мишей побільшало в оселі — зима буде дуже холодною та морозною;
- темний лід вкрив річку — в прийдешньому році можна очікувати на великі врожаї;
- яка погода в цей день — такою вона буде і всю наступну зиму;
- зима буде теплою, якщо зранку небо затягнуло хмаринками, а по обіді — роз’яснилося;
- мороз в середині листопада свідчить про великі холоди взимку.
За народним календарем в цей день відзначають свято Григорія Зимовказника. Сьогодні наші предки зазвичай дивились на те, яка погода від ранку і до обіду. По ній визначали — якою буде перша половина прийдешньої зими. Погода від полудня і до вечора 17 листопада віщувала про те, якою ж вдасться друга половина наступаючої зими.
Цього дня предки зазвичай відправлялись до криниць чи водоймищ. Там вони прислухались до того, як тече вода. Якщо тихо – зима тепленька буде Якщо ж струмочок гучно дзюрчить — взимку буде дуже холодно.
В день Григорія Чудотворця ходять до храму та просять святителя про зцілення від недуг, зміцнення віри, допомогу у подоланні труднощів. Якщо жінка не може завагітніти довгий час — вона може просити Григорія Чудотворця подарувати їй довгоочікувану дитинку.
В стародавні часи цього дня ходили до лазні. Вважалось, що таким чином можна набути багато здоров’я. Свято зазвичай відзначали в родинному колі — відпочивали від важкої роботи. А ще всі обіцянки, що даються цього дня — треба обов’язково виконувати. Тоді прийдешній Новий рік буде успішним.
Іменини і талісман для людей, що народились 17 листопада
Іменини 17 листопада за православним календарем святкують Лазар, Григорій, Михайло, Сергій, Никон, Андрій, Геннадій, Іван, Захар.
Талісман для людей, що народились 17 листопада — камінь гіацинт. З давніх часів люди знали про відомі чудодійні властивості цього камінчика. Згідно з повір’ям – володарями гіацинту є виключно вольові і мужні люди.