Астронавти NASA, перебуваючи на Міжнародній космічній станції, виконують різні завдання. Зокрема, займають вирощуванням рослин. Робиться це задля вивчення впливу неземного середовища на ріст городини.
Була розроблена спеціальна програма XROOTS, в рамках якої рослини вирощували не у ґрунті, а шляхом комбінування гідропонних й аеропонних методів. Таким чином вдалося розвести прямо на станції городину, зокрема, карликові помідори.
Ще у 2022 році астронавти зібрали перший врожай маленьких томатів. Старожил МКС Френк Рубіо, якому довелося провести вдалині від Землі 371 день, торік у березні зібрав врожай овочів і поклав до спеціальної сумки. Та коли настав час передавати городину, не зміг її розшукати – вона безслідно зникла. Френк пам’ятав, що приклеїв сумку на липучку. Але в тому місці овочів не виявилося.
Пошуки результатів експерименту тривали 20 годин. Колеги підначували космічного селекціонера, мовляв, він сам з’їв томати. Свою правоту Рубіо вдалося довести лише за рік. Помідорчики таки знайшлися.
На диво, плоди чудово збереглися, адже перебували у поліетилені. Хіба що виявилися трішечки прим’ятими. Жодних мікробів чи грибків на овочах не було виявлено. Вони трішки змінили колір із червоного на бурий.
На жаль, відправляти на дослідження торішні томати було вже марно. Їх неможливо було дослідити. Довелося викинути. А біологи очікуватимуть нового врожаю на МКС, який, будемо сподіватися, більше не загубиться.