“Глибоко в земній корі”: вчені з Німеччини розсекретили, як насправді народжуються дорогоцінні сапфіри

Вчені з Гайдельберзького університету Німеччини провели нове дослідження і зʼясували, як насправді народжуються дорогоцінні камінчики - сапфіри. Що показали результати?

Сапфір – дорогоцінний камінчик, формування якого відбувається глибоко в товщі земної кори. Процес утворення відбувається під впливом високих температур та величезного тиску.

Головний компонент кожного сапфіру – це корунд (оксид алюмінію). До нього під час утворення додаються мікроелементи з товщі земної кори, а саме: кобальт, титан, хром, свинець, ванадій, бор, магній та кремній. Розкішний синій колір камінчика обумовлений взаємодією заліза, кобальта та титану із кристалічною решіткою. Ці мікроелементи добре поглинають хвилі світла жовтого та червоного кольору, а відбиті промені залишаються переважно синіми.

Під час експериментального дослідження науковці з Гайдельберзького університету вивчали 223 сапфіри, які було знайдено на заході Німеччини. Камінчики народилися десь посеред гірського хребта Ейфель.

Науковці з Німеччини розповіли, як утворюються сапфіри
Науковці з Німеччини розповіли, як утворюються сапфіри

Цей хребет знаходиться у вулканічному регіоні, де магма із земної мантії майже 700 тисяч років просочувалася у земну кору. Цікаво, що вчені знайшли більшу частину сапфірів у річковому мулі. Це свідчить про те, що дорогоцінні камінці мають високу міцність та стійкі до вивітрювання.

Утворення сапфірів у природних умовах відбувається з давньої вулканічної породи. Вона насичена калієм та натрієм, але з мінімальною кількістю діоксиду кремнію.

Науковці проаналізували ізотопи кисню та мікроелементи та зʼясували, що формування сапфірів відбувалося в той самий час, коли в регіоні активізувалися вулкани.

Ізотопний підпис цих сапфірів свідчить про те, що вони могли надовго не залишатися при високих температурах понад +900°С протягом тривалого періоду часу. Цей факт суперечить теорії про те, що сапфіри утворюються в мантії або найнижчих шарах кори Землі.

Деякі з досліджених сапфірів отримали власний ізотопний підпис із розплавленої мантії, змішаної з розпеченими та трохи розплавленими породами земної кори. Формування цих камінців відбувалось на глибині 5-7 км від поверхні землі.

Інші ж сапфіри народилися в природі, коли підземні розплавлені породи вступили в контакт зі скельними стінами, розташованими навколо. Все це посприяло кристалізації дорогоцінних сапфірів.

Дослідники з Німеччини розповіли, як утворюються сапфіри
Дослідники з Німеччини розповіли, як утворюються сапфіри

Провідний дослідник з Гайдельберзького університету Себастьян Шмідт наголосив, що на гірському хребті Ейфель сапфіри кристалізувалися завдяки метаморфічним та магматичним процесам.

Саме під час них висока температура змінювала вихідну породу, перетворюючи її на яскраво-сині сапфіри.

Нові статті

Схожі статті

Богдан Бенюк підкорив європейське кіно: українського актора нагородили за “Кращу чоловічу роль”

Богдан Бенюк зіграв захоплюючу роль у повнометражному фільмі "Мій карпатський дідусь", за яку й отримав по заслугах, а саме він отримав нагороду.

Донька 87-річної Ади Роговцевої подякувала Богу за маму-акторку з легендарним талантом: “Мені пощастило”

Ада Роговцева є матір'ю двох дітей, однак її син пішов з життя ще у далекому 2012 році, тож нині її радує дочка Катерина, яка шалено захоплюється професіоналізмом мами.

“У нас буде…”: 38-річний MONATIK розповів, що з тижня на тиждень стане батьком втретє – хлопчик чи дівчинка?

Діма Монатік очікує на третю дитину разом із дружиною Іриною, але стать подружжя поки що не розголошує, хоча вже знають хто у них буде - як відреагували на поповнення в сім'ї їхні сини?

“Це було моє рішення”: чому Анна Сагайдачна занесла свого чоловіка в “чорний список” – давно не разом

Анна Сагайдачна нещодавно повідомила про другу вагітність, але про свого обранця акторка нічого не розповідає, хоча має за плечима два шлюби - чому артистка розлучилась із другим чоловіком?