Під час археологічних розкопок в південній частині Туреччини науковці натрапили на старовинну табличку. Вона була вироблена з глини та містила на поверхні аккадський клинопис. Написи на табличці добре збереглися, тому вчені змогли їх розшифрувати і прочитати.
Виявилось, що ними був знайдений один із найдавніших списків покупок, що був складений людиною ще 3500 років тому. Слід зазначити, що руїни стародавнього містечка Алалах, де було знайдено табличку — привернув увагу археологів ще в першій половині XX століття. Однак світова війна призвела до зупинки розкопок. Лише в 2000-х роках дослідники змогли відновити свої роботи.
Після цього археологам вдалося виявити численні глиняні таблички зі старовинними написами. Коли їх розшифрували – ці написи виявились старовинними аналогами сучасних документів та офіційних паперів, звітів, комерційних угод.
Нещодавно міністр культури та туризму Туреччини Мехмет Ерсой розповів, що в 2023 році в городищі Алалах стався потужний землетрус. Його наслідки були руйнівними, тож місцевій владі довелось розпочати реставраційні роботи. Саме тоді було знайдено ще одну старовинну табличку з клинописом.
Вчені визначили деякі цікаві деталі про неї. Зокрема, вона була виготовлена в XV столітті до нашої ери та мала розміри 4.2*3.5 см. Завтовшки ця табличка була 1.6 сантиметри.
Написи на ній також було розшифровано. Виявилось, що на глиняному манускрипті був записаний старовинний список покупок. Документ перераховував деревʼяні столи різних видів, табурети та стільці. Також в ньому містився список з імен продавців та покупців.
Турецькі археологи зазначили, що це – найдавніший список покупок, якому вдалося зберегтися до наших днів.