Гора Еверест або Джомолунгма – відома в світі як найвища вершина Гімалаїв та всієї планети Земля. Що ж саме робить її настільки особливою?
Еверест заввишки становить 8849 метрів над рівнем моря. Ця цифра – на 250 метрів вище за інші велетенські піки Гімалайських гір. Попри те, що ця гора і так є найвищою на планеті – вона продовжує рости зі швидкістю приблизно 2 мм на рік. Це вдвічі перевищує її середній темп зростання.
Нещодавно в статті, яка була оприлюднена в журналі Nature Geoscience, команда британських та китайських вчених стверджує, ніби аномальне зростання гори Еверест обумовлене впливом річки Арун. Саме Вона біжить через Гімалаї. На думку науковців, близько 90 тисяч років тому русло ріки змінилося, через що сталась ерозія гірських порід. Саме вони до певного часу стримували зростання гори. Як результат цієї події – Еверест “підстрибнув” заввишки до 15-50 метрів.
Автори дослідження хоч і підкреслюють роль річки в зростанні гори Еверест, але все одно визнають фундаментальною причиною висоти піку є тектонічні процеси – адже зам завдяки їм і формуються в нашому світі горні масиви.
Протягом багатьох років вчені намагаються вирішити питання – чому Еверест виділяється серед інших гірських вершин. Тут вся справа в тому, що гірська вершина розташована в особливому місці – під частиною мегатолчкового розлому. Під горою постійно відбуваються нові розломи і розриви.
Вчені фіксують їх приблизно раз чи два на століття. Імовірно, саме вони провокують повільний ріст Евересту. Тому не дивно, що ця гора зберігає перевагу в порівнянні із гірськими піками, які розташовані в більш спокійних частинах сейсмічно активного регіону.