Василь Стус: маловідомі факти особистості, які повинен знати кожний українець

Останнім часом ім'я поета Василя Стуса, закатованого у радянських концтаборах, відоме кожному. Навіть ті, хто не цікавиться поезією чи історією, хоч краєм ока чули про скандал з книжкою про поета, яку намагався заборонити Віктор Медведчук. Між тим біографія великого українця сповнена цілою купою маловідомих фактів.

Більшість переконана, що Стус родом з Донеччини. Насправді він народився в селі Рахнівка Вінницької області. Це вже потім родина перебралася в шахтарський край, втікаючи від колективізації.

Батьки Василя Стуса і сестра Марія

На новому місці в Сталіно (нині Донецьк) родині з чотирма дітьми було дуже тяжко. Головним дитячим спогадом Василя була тачка, яку він не випускав із рук – возив глину для будівництва будинку, доправляв картоплю з поля, рвав і завантажував траву для корови.

Під час голодомору 1946-1947 років підліток пас сусідську корову. За це отримував полумисок супу раз на день. Одного разу приніс їжу додому, щоб поділитися з мамою, а жінка його сварила через це.

Хлопчина був розвинений не по літах, тому сам записався до школи, коли йому ще не минуло й 6 років. Мама дізналася про це, коли вчителька поцікавилася в неї, чому дитина ходить босою на заняття.

Василя Стуса двічі запроторювали до в’язниці

У 16 Стус закінчив школу зі срібною медаллю і вступив до педагогічного інституту. Мріяв вчитися на журналіста, та в Києві з ним й розмовляти не стали, бо неповнолітній. Тому обмежився історико-філологічним факультетом у Сталіно. Був наймолодший на курсі, між тим навчався краще за інших. Окрім навчання захоплювався книжками, шахами, футболом і навіть грав на гітарі, причому пісні складав сам.

Отримавши диплом, Стус влаштувався працювати вчителем української мови у Горлівці. Він принципово у російськомовному оточенні завжди розмовляв українською.

У 27 років аспіранта позбавили роботи через участь в акції протесту під час прем’єри стрічки Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Довелося стати кочегаром. Його двічі відправляли в табори. Під час другого ув’язнення поет загинув під важкими нарами. Уже після смерті Стуса реабілітували й дали звання Героя України.

Нові статті

Схожі статті

Таємне кохання Дана Балана і Тіни Кароль за лаштунками: що сталося насправді та чи продовжуються стосунки

Незважаючи на те, що Дан Балан і Тіна Кароль ніколи не підтверджували свої стосунки, їхня близькість на публіці змусила багатьох шанувальників повірити, що між ними є роман.

Китайський гороскоп на 14 квітня 2024 року для Собаки, Півня і Свині: нові можливості та повороти долі

Китайський гороскоп для Собаки, Півня та Свині на 14 квітня 2024 року обіцяє, що ви можете досягти своїх цілей, якщо будете наполегливими та оптимістичними. Вірте в себе і йдіть до своїх мрій!

29-річна переможниця шоу “Холостяк-11” Анна Богдан після розставання із Заливако знайшла нового кавалера

Переможниця проекту "Холостяк-11" Анна Богдан не змогла зберегти відносини з Михайлом Заливако. Втім, зараз в красуні, схоже, зʼявився новий залицяльник. "Один Факт" покаже його вам прямо зараз.

Напряму: в які країни українці можуть поїхати на потязі без пересадок у 2024 році – повний список

Подорожі з України зараз — дуже складна справа. Втім, "Укрзалізниця" пропонуϵ українцям декілька прямих маршрутів 2024 на потягу без пересадок. Повний список "Один Факт" наводить нижче.