Писанки, намальовані за ескізами пращурів, презентували в Кропивницькому: навіщо поклали в солдатські шоломи

Незвичайна виставка "Писанки Кропивниччини" відкрилася у Кропивницькому. В етнолабораторії "Баба Єлька" представили унікальні експонати розмальованих яєць, які склали в шоломи спецпризначенців 3-го полку.

Усього планують розмалювати 64 писанки. До Великодня встигли представити 12 штук. Всі експонати зроблені руками Ірини Михалевич, яка мешкає в Олександрії, де має школу писанкарства “Ряст”.

12 писанок з автентичними візерунками поклали до солдатських шоломів

Для роботи майстриня скористалася старовинними мотивами, зібраними на теренах Кіровоградщини. Вони опубліковані в каталозі Сергія Кульжинського. Також пані Ірина переглянула колекцію Володимира Ястребова, відомого краєзнавця.

Найперше до душі припали зразки з Маловисківщини, звідки родом Михалевич. Усі елементи знайомі з дитинства – ружі, клиння, хвостики ластівки тощо. Ірина займається писанкарством уже 12 років поспіль, то приступила до справи як досвідчений спеціаліст.

Писанки можна побачити в етнолабораторії Баби Єльки

Готові писанки розклали в шоломи наших захисників, що символізують майбутнє відродження країни. Одна з касок належить Михайлу Чабану, який поліг на полі бою за незалежність України.

Подібний хід має означати необхідність відстоювання української ідентичності. Адже писанкарство є найкращим доказом автентичності нашого народу. Воно було поширене виключно в Україні. У шоломи насипали зерно, що є символом життя, а писанки покликані символізувати Всесвіт. Каски справжні, що побували в найгарячіших точках. На жаль, один із їхніх власників уже ніколи не зустріне Великдень.

Кожен елемент візерунка несе власний сенс

У презентації виставки взяли участь колеги з краєзнавчого музею. Світлана Проскурова зазначила, що місцеві зразки писанкарства вони збирають з нульових років. Навіть видали книгу Павла Рибалка з колекцією. Знаки, що наносилися пращурами на святкові яйця, мали певне значення і несли відповідні сенси. Розмальовані писанки було заведено дарувати іншим людям як обереги.

Нові статті

Схожі статті

Богдан Бенюк підкорив європейське кіно: українського актора нагородили за “Кращу чоловічу роль”

Богдан Бенюк зіграв захоплюючу роль у повнометражному фільмі "Мій карпатський дідусь", за яку й отримав по заслугах, а саме він отримав нагороду.

Донька 87-річної Ади Роговцевої подякувала Богу за маму-акторку з легендарним талантом: “Мені пощастило”

Ада Роговцева є матір'ю двох дітей, однак її син пішов з життя ще у далекому 2012 році, тож нині її радує дочка Катерина, яка шалено захоплюється професіоналізмом мами.

“У нас буде…”: 38-річний MONATIK розповів, що з тижня на тиждень стане батьком втретє – хлопчик чи дівчинка?

Діма Монатік очікує на третю дитину разом із дружиною Іриною, але стать подружжя поки що не розголошує, хоча вже знають хто у них буде - як відреагували на поповнення в сім'ї їхні сини?

“Це було моє рішення”: чому Анна Сагайдачна занесла свого чоловіка в “чорний список” – давно не разом

Анна Сагайдачна нещодавно повідомила про другу вагітність, але про свого обранця акторка нічого не розповідає, хоча має за плечима два шлюби - чому артистка розлучилась із другим чоловіком?