У 2023 році Гробки припадають на період 23-25 квітня. Офіційно поминальним має бути 9-ий день після Великодня. Та оскільки у вівторок далеко не всі здатні вирватися на кладовище, то роблять це недільного дня напередодні.
По-церковному Проводки називаються Радоницею. Тож сумувати у цей день негоже. Звісно, ніхто не змушує сміятися чи співати, перебуваючи біля могил, але й плакати не варто, щоб небіжчики не сумували.
З собою беруть освячені паски, писанки, солодощі. На могилу близької людини слід поставити свічку і запалити її. Можна налити чарку горілки для небіжчика, але самим відвідувачам вживати алкоголь у цей день небажано.
Церква ставиться до традиції залишати біля могили те, що любив небіжчик за життя, негативно. Особливо, якщо це стосується горілки чи цигарок. Але люди все одно це роблять. Влаштовувати застілля у місці останнього спочинку церковники теж не радять – це гріх.
Та якщо згадати тризни, які влаштовували наші пращури, можна переконатися, що подібна традиція має глибоке історичне коріння. Маленьких діточок небажано брати з собою на Гробки. Все, що принесли з собою для поминання, слід залишити тут.
Не треба під час перебування на цвинтарі вживати слова “покійник” чи “небіжчик”. Померлого слід називати виключно на ім’я, щоб “поспілкуватися” з його душею.
Ті, хто не встиг навідатися на кладовище до Великодня, щоб прибрати могилку, пофарбувати оградку і висадити квіти, можуть зробити це на Гробки. Приходити на зустріч із родичами, що пішли в засвіти, ввечері не дозволяється. Це слід зробити вранці або перед обідом.