Яскраві небесні переливи дуже нагадували полярне сяйво. Окрім чернігівців, бачили це безплатне фаєршоу і кияни, й черкасці, й львів’яни, і хмельничани. Північ Волині, Рівненщини й Івано-Франківщині теж споглядали подібну дивовижу.
У наших широтах подібного не повинно бути, але свідчення очевидців, які виклали в мережу чимало роликів із яскравими барвами на небі, підтверджують унікальне явище. Оскільки нині на Сонці спостерігаються потужні викиди, швидше за все, сяйво пов’язане саме з магнітними бурями, які бушують нині по всій планеті.
Швидше за все, унаслідок геомагнітного шторму полярне сяйво раптово виникло зовсім не на півночі, а в інших широтах. Окрім України полярним сяйвом насолоджувалися також словаки, великобританці, а також австралійці.
Чернігівський астроном Юрій Навроцький запевнив, що те, що бачили тисячі людей, є якраз справжнісіньким північним сяйвом. Зазвичай явище виникає якомога ближче до полюса.
Якщо зазирнути в природу сяйва, воно являє собою іонізоване повітря, спричинене сонячним вітром. Безліч часточок – електронів і протонів – прямують від Сонця до Землі, опиняючись у верхніх шарах атмосфери. Відбувається іонізування через удари об верхні шари атмосфери.
Тож спалах 23 квітня стався на Сонці, а сяйво відбувається в земній атмосфері. Часточки вступають у реакцію з магнітним полем, воно відштовхує їх ближче до полюсів. А світяться саме молекули азоту й кисню. Накопичуючись у великій концентрації ближче до полюса, саме так вони й починають світитися.
Зазвичай ці часточки не долітають до Землі, а цього разу, напевно, їх кількість була настільки значною, що полярне сяйво змістилося аж до України.