“Лита могила” у Кропивницькому районі є свідченням скіфської епохи: катакомби, підземні ходи, золоті скарби

На Кіровоградщині є унікальне місце, пов'язане з давніми скіфами, що мешкали тут в IV ст. до н.е. "Лита могила" розташована неподалік села Копані у Кропивницькому районі.

Археологам не терпиться покопирсатися у сакральних скіфських таємницях. Тож у “Литій могилі” розкопки проводилися 4 рази. Уперше це сталося 1763 року. Тоді вдалося докопатися до колодязя, на метровій глибині якого копачі наткнулися на антропоморфну стелу з каменю.

Місцеві називають це місце Розкопаною могилою

А ще глибше знаходилася кам’яна скриня, забита золотими предметами. Певно, на цьому місці був похований знатний скіфський воїн чи навіть цар. На жаль, решток небіжчика так і не знайшли.

Так виглядає Лита могила з дрону

Натомість під кам’яними брилами археологи наткнулися на зброю у вигляді залізного акінака з позолоченим руків’ям і дерев’яними піхвами, теж прикрашеними по-багатому. Малюнки на знахідці стосуються передньосхідного стилю.

Акінак було вивезено до росії й передано Ермітажу

Серед скарбів були присутні й золоті прикраси – діадема, каблучка, ланцюжок. На золотих накладках для ременя присутні зображення орла. Саме такі є на гербі Кіровоградської області. Знайшли також чимало срібних предметів. Скарб потягнув на 3 з хвостиком кілограми. Побачити окремі експонати нині можна в Ермітажі.

Зображення орла стало символом Кіровоградщини

Удруге за “Литу могилу” взявся відомий етнограф Володимир Ястребов у 1892-му. Пошуки науковця увінчалися знайденою в західній частині кургану давньої канави, а зі сходу тоді було відкопано дві катакомби, між якими існував підземний перехід. Ще археолог дорився до впускної катакомби.

Перелік знайдених у Литій могилі предметів

Подивитися власними очима Розкопану могилу зголосився у 1949 році Олексій Тереножкін. А в 1990-му завдяки Нінель Бокій ми дізналися про існування рову під курганом і всі подробиці скіфського поховального обряду зразка античних часів.

На місці царського скіфського поховання встановлено пам’ятку

Удруге київська археологиня повернулася сюди у 2019 році, адже невелика частина кургану, що знаходилася під дорогою, на той час була ще не розкопана. На цьому місці встановили пам’ятний знак. Це одне з трьох скіфських царських поховань, відомих на сьогодні.

Нові статті

Схожі статті

Богдан Бенюк підкорив європейське кіно: українського актора нагородили за “Кращу чоловічу роль”

Богдан Бенюк зіграв захоплюючу роль у повнометражному фільмі "Мій карпатський дідусь", за яку й отримав по заслугах, а саме він отримав нагороду.

Донька 87-річної Ади Роговцевої подякувала Богу за маму-акторку з легендарним талантом: “Мені пощастило”

Ада Роговцева є матір'ю двох дітей, однак її син пішов з життя ще у далекому 2012 році, тож нині її радує дочка Катерина, яка шалено захоплюється професіоналізмом мами.

“У нас буде…”: 38-річний MONATIK розповів, що з тижня на тиждень стане батьком втретє – хлопчик чи дівчинка?

Діма Монатік очікує на третю дитину разом із дружиною Іриною, але стать подружжя поки що не розголошує, хоча вже знають хто у них буде - як відреагували на поповнення в сім'ї їхні сини?

“Це було моє рішення”: чому Анна Сагайдачна занесла свого чоловіка в “чорний список” – давно не разом

Анна Сагайдачна нещодавно повідомила про другу вагітність, але про свого обранця акторка нічого не розповідає, хоча має за плечима два шлюби - чому артистка розлучилась із другим чоловіком?