Принцип роботи Япомогабокса дуже простий. Людина опускає в отвір пластикову пляшку будь-якого розміру. За це автомат видає невелику порцію сухого корму. До мисочки може підійти будь-яка бездомна тварина чи підлетіти птах і досхочу поласувати наїдком.
Виходить подвійна користь – пластик не буде валятися на вулиці, а піде на перероблювання, і представники фауни будуть нагодовані.
Започаткував подібну ініціативу айтішник Руфат Раімов. Перший фандомат встановили власними силами. Згодом підтягнулися спонсори. Було помічено, що найбільше подібна ініціатива зацікавила дітей, тому чимало апаратів Yapomoga встановлено саме в навчальних закладах.
Весь зібраний пластик відвозять до “Зеленого птаха”, де він отримує нове життя після перероблення. На сьогодні в столиці можна побачити 13 таких синіх боксів, переважно біля торгових центрів та шкіл.
Сам фандомат теж зробили з відходів вторсировини. На його виробництво пішло майже 20 тисяч кришечок від пляшок. Тож екологічна програма в дії. Звісно, після вторгнення рашистів деякий час Япомогабокси не працювали, та торік восени відкрили ще й нові місця збору пластику.
Киянам подібна ініціатива припала до вподоби. Вони навіть подали на сайт мерії петиції з проханням збільшити кількість контейнерів для роздільного збирання сміття – пластика, паперу, скла тощо.
Раімов не збирається зупинятися на досягнутому і має намір розширити ареал встановлення фандоматів за межі столиці, щоб мешканці інших міст теж могли відчути себе рятувальниками екології та помічниками бездомним тваринам.