Загадка ХХ століття: як звичайному електрику з Кіровограда вдалося зібрати сотні тисяч унікальних раритетів

Після смерті звичайного електрика у тодішньому Кіровограді з його будинку й підвалу вивезли чимало цінних скарбів. Як у радянські часи Олександру Ільїну вдалося зібрати таку унікальну колекцію раритетів?

У колекції Ільїна нараховуються десятки тисяч експонатів. Тут і рідкісні книги, й старовинні ікони, й картини та антикварні предмети. Дивно, як Олександру вдалося накопичити все це у часи, коли приватна власність була під забороною?!

Народився чоловік у 1920 році в родині колекціонера. Тож в основі колекції перебували родинні реліквії ще ХІХ сторіччя. Тато навчив сина азів роботи з металом, литтю, карбуванню, реставрації, палітурній справі. Сашко з дитинства гарно малював і захоплювався мистецтвом.

Ікон у колекції Ільїна чимало

У 1941 році Ільїн опинився у Москві, де став студентом. За одну з цінних книг отримав від лікаря білий квиток. У 1944-му молодика засудили за крадіжку провіанту. Найімовірніше, уникнути смертної кари Олександру вдалося завдяки тату, який обіймав посаду директора масложиркомбінату в Рибінську. Тож за кілька місяців Сашко вийшов на волю.

Чоловік поїхав до Києво-Печерської лаври, де став послушником, а згодом помічником настоятеля. Просив виплачувати йому зарплату замість грошей бібліотечними книжками. Після закриття лаври у 1961 році Ільїн опинився у Кіровограді (нині Кропивницький), куди батька направили працювати на олієжиркомбінат. З собою привіз 114 лаврських книг та церковний перманент.

Колекціонер у Києво-печерській лаврі

Мешкав дивак-колекціонер по вулиці Урожайній, 28, а працював на “Червоній зірці” електриком. У свій будинок відвідувачів не пускав. Хіба що можна було дійти до груші чи до порогу.

Між тим колекціонеру дивним чином вдавалося обмінюватися раритетними екземплярами і весь час поповнювати власний музей унікальними речами. Чимало цінностей, які вважалися зниклими, раптом вигулькнули в колекції Ільїна.

Ільїн за життя зібрав тисячі цінних експонатів

Після смерті Олександра Борисовича з його будинку вивезли 20 вантажівок краму. Спадкоємців у нього не було, тому книги потрапили до бібліотеки Чижевського, а інші експонати опинилися переважно у краєзнавчому музеї обласного центру.

У 2011 році вийшов художній фільм “Синдром дракона”, сценаристом і режисером якого стали відомі кропивничани. Це не автобіографія колекціонера, а скоріше захопливий детектив.

Нові статті

Схожі статті

Як правильно засушити мʼяту на зиму? 5 способів, збереження користі та аромату “приправи” до чаю

Сушена мʼята – чудова рослина для приготування запашного чаю, соусів, салатів та маринадів. Якими способами можна її сушити, щоб заготовка зберегла усі свої корисні властивості?

“Ми вам передзвонимо”: Нікітюк придбала миттєву лотерею і показала, що виграла. 2 мільйони майже в кармані

Леся Нікітюк вирішила пошукати щастя в лотереї. Придбала квиток на касі найближчого супермаркету і показала усім процес стирання захисного покриття монеткою. Чи вдалось їй щось виграти?

В житті 3 знаків Зодіаку настане біла смуга до кінця 2024 року. Хто ці щасливчики та що їм подарує Всесвіт?

В житті 3 знаків Зодіаку настане біла смуга до кінця 2024 року. Хто ці щасливчики та що їм подарує Всесвіт?

“Я не хочу бути сином Ірини Білик”: 25-річний син співачки Гліб Оверчук розповів, чим займається зараз

Ірина Білик має двох синів, у яких різниця у віці складає 16 років. Гліб Оверчук є старшим сином та наразі проживає за кордоном, але пішов шляхом зіркової мами: чим займається юний артист?