Загадка ХХ століття: як звичайному електрику з Кіровограда вдалося зібрати сотні тисяч унікальних раритетів

Після смерті звичайного електрика у тодішньому Кіровограді з його будинку й підвалу вивезли чимало цінних скарбів. Як у радянські часи Олександру Ільїну вдалося зібрати таку унікальну колекцію раритетів?

У колекції Ільїна нараховуються десятки тисяч експонатів. Тут і рідкісні книги, й старовинні ікони, й картини та антикварні предмети. Дивно, як Олександру вдалося накопичити все це у часи, коли приватна власність була під забороною?!

Народився чоловік у 1920 році в родині колекціонера. Тож в основі колекції перебували родинні реліквії ще ХІХ сторіччя. Тато навчив сина азів роботи з металом, литтю, карбуванню, реставрації, палітурній справі. Сашко з дитинства гарно малював і захоплювався мистецтвом.

Ікон у колекції Ільїна чимало

У 1941 році Ільїн опинився у Москві, де став студентом. За одну з цінних книг отримав від лікаря білий квиток. У 1944-му молодика засудили за крадіжку провіанту. Найімовірніше, уникнути смертної кари Олександру вдалося завдяки тату, який обіймав посаду директора масложиркомбінату в Рибінську. Тож за кілька місяців Сашко вийшов на волю.

Чоловік поїхав до Києво-Печерської лаври, де став послушником, а згодом помічником настоятеля. Просив виплачувати йому зарплату замість грошей бібліотечними книжками. Після закриття лаври у 1961 році Ільїн опинився у Кіровограді (нині Кропивницький), куди батька направили працювати на олієжиркомбінат. З собою привіз 114 лаврських книг та церковний перманент.

Колекціонер у Києво-печерській лаврі

Мешкав дивак-колекціонер по вулиці Урожайній, 28, а працював на “Червоній зірці” електриком. У свій будинок відвідувачів не пускав. Хіба що можна було дійти до груші чи до порогу.

Між тим колекціонеру дивним чином вдавалося обмінюватися раритетними екземплярами і весь час поповнювати власний музей унікальними речами. Чимало цінностей, які вважалися зниклими, раптом вигулькнули в колекції Ільїна.

Ільїн за життя зібрав тисячі цінних експонатів

Після смерті Олександра Борисовича з його будинку вивезли 20 вантажівок краму. Спадкоємців у нього не було, тому книги потрапили до бібліотеки Чижевського, а інші експонати опинилися переважно у краєзнавчому музеї обласного центру.

У 2011 році вийшов художній фільм “Синдром дракона”, сценаристом і режисером якого стали відомі кропивничани. Це не автобіографія колекціонера, а скоріше захопливий детектив.

Нові статті

Схожі статті

Стежте за чистотілом! Щойно з’явиться й почне зацвітати, зірвіть 4 кущі: відгонить усіх шкідників із клумби

Чистотіл можна використовувати не лише як дієвий лікарський засіб. Ця рослина здатна захистити й рослинність на клумбі від всіляких шкідників. Згодиться як для садових, так і кімнатних квітів.

Українці-мауглі, яку до 6 років виховували собаки, вже минуло 40 років: як прижилася Оксана Мала серед людей

Оксана Мала народилася у багатодітній родині. Оскільки батьки не звертали уваги на дитину, вона зблизилася з собаками й перейняла від них усі тваринячі звички.

Він завжди був поруч з нею, але за кадром: Павло Орлов зізнався, що Тіна Кароль – кохання його життя

Павло Орлов давно й успішно працює на Тіну Кароль, займаючись піаром діяльності співачки. Схоже, необхідність постійно бути разом призвели до виходу відносин за рамки робочих.

“Так, у нас були стосунки”: Ольга Цибульська розповіла всю правду про їхні “дружні” взаємини з Дзідзьо

Ольга Цибульська розкрила всі таємниці щодо їхніх стосунків разом із колегою Дзідзьо. Як все починалось та як довго тривало - подробиці взаємин.