Поета Тараса Шевченка почитають в усьому світі. Понад тисячу пам’ятників Кобзарю можна побачити у нас. Ще 99 розміщаються в 44 країнах за межами України. Більшість із нас вважають його сивочолим старцем. Але насправді це не так. Тарас Григорович був багатогранною особистістю. При цьому він не дожив до похилого віку.
Так, відомий поет й художник мав лисину, а ще носив пишні вуса. Але старим дідом його вважають помилково. Він прожив усього 47 років. Хвороби, які здобув на каторзі, далися взнаки. А клімат Петербурга значно погіршив стан із ревматизмом, цингою, малярією, печінкою і серцем.
Обставини склалися так, що Шевченко мешкав в Україні всього 15 років свого життя, тому часто тужив за рідною стороною і заповідав поховати “на Вкраїні милій”. Незадовго до смерті Тарас Григорович придбав шматочок землі на березі Дніпра і навіть сам розробив план будинку, з якого збирався споглядати, як “реве ревучий”. Але завершити розпочату справу не встиг.
На фото Деньєра, зробленому в 1859 році, Кобзар постає перед нами в кожусі й міховій шапці. Поряд із товаришами-денді він видається старим і немічним. Але й сам, перебуваючи в Санкт-Петербурзі, полюбляв принарядитися в гарні костюми, які замовляв в ательє. Причому ескізи майбутнього одягу малював самотужки. В його гардеробі була єнотова шуба, на яку він одного разу витратив увесь свій гонорар.
Дружини та дітей у Шевченка не було. Натомість він мав 23 племінників і зо дев’ять десятків внучатих племінників. Нині у великого Кобзаря налічується понад 1300 нащадків.