Миколаївець Микола Леонтович мав власну колекцію тварин. У 1901 році чоловік дозволив подивитися на екзотику всім охочим. Сталося це 26 квітня. Відтоді ця дата вважається днем народження закладу.
Попервах приватна колекція називалася Акваріумом і містилася на Адміральській. Леонтович залучив найсучасніші технології та підігравав підопічних завдяки роботі електричних компресорів.
З приходом більшовиків до влади розпочалася справжня вакханалія. Колекція стала Держакваріумом, а її власник опинився за ґратами. Звісно, земноводні й рибки стали дохнути пачками без належного догляду. Тож довелося звільнити спеціаліста.
Леонтович став директором державного закладу – зоосаду. Йому допомагали в роботі члени родини та наймані працівники. З 1925 року додався ще й зоологічний відділ. Та більшовики прийшли вдруге у 1934 році. Пана Миколу і членів його родини репресували. Більше чоловіка ніхто не бачив. Ходять неперевірені чутки, що помер у 1940 році в стінах Тамбовської в’язниці.
Повторна навала
У 2022 році Миколаївський зоопарк знову постраждав від дій росіян. Евакуювати тварин не було жодної можливості. Для жирафів не було контейнерів потрібного розміру, та й взимку без підігріву більшість тварин просто б загинула в дорозі. Навпаки, ще й приймали рідкісних тварин від людей, які їхали в евакуацію.
На територію вісім разів прилітало під час обстрілів. На щастя, жоден із них не розірвався. Всі уламки російських снарядів зібрали, створивши куточок російської агресії, відкритий для відвідувачів.