Кропивничанки організували музей: в етнолабораторії “Баба Єлька” експонати, які привезли з експедицій по селах

З квітня 2021 року в Кропивницькому активно діє етнолабораторія "Баба Єлька". Гурт ентузіастів подорожує теренами області, збираючи всілякі старожитності – одяг, реманент, кулінарні рецепти, фольклор тощо.

За цей час експонатів зібралося настільки багато, що постала необхідність облаштування музею. Попервах дівчата мали намір збирати виключно пісні, рецепти, цікаві розповіді селян. Та їм стали дарувати речі, які дісталися від прабабусь, то довелося переорієнтувати діяльність.

Добре, що знайшлися благодійники, які допомогли з приміщенням на центральній вулиці Кропивницького. Саме на Театральній було відкрито етнолабораторію. Облаштовуватися й перевозити скрині з усіляким добром допомагали всі – волонтери, педагоги, військові.

Етнолабораторія Баба Єлька налічує понад півтори тисячі експонатів

Нині музей старожитностей налічує більш як півтори тисячі екземплярів. До повномасштабного вторгнення вибиралися за місто двічі на місяць. Потім довелося призупинити експедиції, бо ніхто не знав, що на нас усіх чекає. Згодом знову відновили роботу.

Трапляється, що люди самі приносять те, що вдома залежалося – рушники, вишивки, старовинні сорочки. Переселенка з Маріуполя подарувала старовинну фотографію. Про кожну річ, що присутня в етнолабораторії, можна розповідати довгі історії. Є тут і жорна, я волове ярмо, і речі з церкви, якої вже нині не існує. Присутні експонати з затопленого нині села Чаплинка. Там, де колись жили люди, нині плещеться водосховище.

Скрині, наповнені добром

Найбільше, напевно, старовинних рушників. Їхня колекція сягає двох сотень екземплярів. У музеї одні з них зберігаються у скрині, інші експонуються. Потім відбувається заміна.

За місцевими вишиванками можна вивчати стиль робіт майстринь, який кардинально відрізняється від полтавських чи черкаських виробів. Добре, що знайшлися люди, залюблені в історію свого краю, і вирішили все це зберегти для нащадків.

Нові статті

Схожі статті

Отримав роботу мрії в 5 років: хлопчик з Індії став наймолодшим викладачем світу — чого він навчає?

Хлопчик з Індії зміг у своєму віці досягти небувалих висот в карʼєрі. Відмова лише від двох складових допомогла йому досягти тріумфу та стати наймолодшим вчителем світу.

Церковний календар на листопад 2024: які великі церковні свята чекають на українців в останній місяць осені

Церковний календар на листопад 2024 року містить в собі декілька великих свят. Розповідаємо, які саме важливі дати за новим календарем очікують українців в останній місяць осені.

Викладачка вокалу, мама і бабуся: як сьогодні виглядає третя дружина Іво Бобула – 66-річна Сандулеса

Народна артистка України Лілія Сандулеса називає сама себе співачкою, викладачкою вокалу, чудовою мамою та бабусею. Хто ж вона насправді і чим займається в свої 66 років?

Євген Клопотенко розповів, хто живе в 4-х його квартирах, які він купив замість однієї – “Зʼїдьте”

Відомий український шеф-кухар Євген Клопотенко розповів історію про свою нерухомість. Наразі в нього у власності – 4 квартири, які він мав би здавати. Але на заваді стали... родичі.