В апеляційному суді Амстердама оголосили вирок щодо “скіфського золота”, яке майже 8 років тому вивезли з України на оглядини до Нідерландів. Поважний суд вирішив, що археологічна колекція, яка раніше зберігалася в кримських музеях, належить Україні. Тож Музей Алларда Пірсона має повернути унікальні цінності українцям, а не росіянам.
Колекцію вивезли з Криму ще до анексії півострова. І хоча вони є кримськими за походженням, але належать до культурної спадщини України, постановив суд. Тож скарби скіфів відправлять у київський Державний історичний музей, де вони мають зберігатися, допоки ситуація в Криму не стабілізується.
Вперше окружний суд Амстердама вирішив передати “скіфське золото” українській стороні ще у грудні 2016 року. Звісно, росіяни не погодилися з таким рішенням, й почалася справжня судова баталія.
Напевно, країна-агресор й зараз подасть касаційну скаргу до Верховного суду Нідерландів. Тож остаточного рішення доведеться чекати ще не менше 2 років. Щоправда, згідно з голландським законодавчим правом, рішення апеляційного суду є чинним відразу після прийняття. Тож скіфські скарби можуть відбути до Києва вже у найближчі кілька місяців.
Колекцію, яка потрапила до Амстердама влітку 2013-го, сформували з експонатів п’яти музеїв – київського і тих, що розташовані в Криму. Вартість історичних артефактів складає приблизно мільйон євро.
Далеко не всі предмети є золотими. Присутні й бронзові, й керамічні експонати, навіть дерев’яні. До того ж далеко не всі вони належали скіфам. У 2014 році частину київської колекції скарбів повернули Україні, а за кримську почалися суди.