Мазепу відлучили від церкви виключно росіяни: Вселенський патріархат ніколи не оголошував анафеми гетьману

Івана Мазепу у світі сприймають по-різному. Думки з оцінки особистості гетьмана кардинально різняться. Якщо для українців він герой, то для росіян – зрадник. У Західній Європі цю людину взагалі пам'ятають як героя-коханця завдяки твору Байрона.

Івана Мазепу у світі сприймають по-різному. Думки з оцінки особистості гетьмана кардинально різняться. Якщо для українців він герой, то для росіян – зрадник. У Західній Європі цю людину взагалі пам’ятають як героя-коханця завдяки твору Байрона.

325 років минуло відтоді як московський патріархат наклав анафему на Мазепу, і прокльони на адресу українського гетьмана лунали щороку з вуст російських попів навіть в Україні.

Про любовні походеньки Мазепи Байрон написав цілий роман

Врешті справедливість було відновлено і недільного червневого ранку 2023 у Києво-Печерській Лаврі вперше пролунала молитва за упокій Мазепи, яку провів Архімандрит Авраамій. Примітно, що Лавру було зведено, зокрема, й на кошти цього гетьмана. Тож урешті згадали ім’я мецената теплими словами, як і годиться. Сподіватимемося, що й інші видатні українські постаті невдовзі вшануються такою честю. Допоки ж в Онуфріївській вежі планують відкрити Музейний центр “Гетьман Іван Мазепа та його доба”.

Хто такий Іван Мазепа

Мазепа за життя всіма силами намагався повернути в Україну гетьманство в первозданному вигляді. Він спонсорував будівництво великої кількості церков не лише в столиці, але й у Батурині, Глухові й багатьох інших містах Гетьманщини. Термін “українське бароко” – це саме про його активну діяльність.

Якийсь час Мазепа товаришував з росіянами. Петро I усьому навчався у старшого досвідченого товариша. Та коли у битві під Полтавою гетьман перейшов на бік шведів, не зумівши досягнути перемоги, тут і почалися всі його митарства.

325 років ім’я Мазепи було віддано анафемі

Колишній учень 1708 року оголосив анафему Мазепі, відлучивши його від церкви. Відтоді в першу неділю Великого посту в церквах московські попи сипали прокльонами в бік “зрадника”. Лише після отримання Україною томоса з’ясувалося, що анафема та була абсолютно неканонічною, і Вселенський патріархат ніколи не накладав її на українця.

Насправді Мазепа помер не відлученим від церкви, як це подають росіяни, а повноцінним вірянином. Православний священник сповідав його, відпустив гріхи, а згодом відспівав. Це трапилося у місті Бендери, де Мазепа перебував в еміграції.

Панахида гетьману 2023 року не перша у православній церкві. Ще одну в 1918 році відслужили у Софійському соборі, отримавши дозвіл від митрополита Київського і Галицького Антонія.

Нові статті

Схожі статті

Чотири кохання Лесі Українки: Сергій Мержинський, Ольга Кобилянська, Климент Квітка і вірші українською

Леся Українка — видатна українська поетеса, яка володіла найціннішим даром. Ця жінка вміла кохати, але так і не відчула справжнього взаϵмного кохання.

Вибрала карʼєру, а не сімʼю: 38-річна Злата Огнєвіч відверто поділилась подробицями особистого життя

Відома українська співачка Злата Огнєвіч вперше розповіла про свої плани мати сім'ю: що відомо про особисте життя артистки та чи перебуває в стосунках?

Чим та в які дати в червні 2024 року підживити квасолю: врожай буде рясним навіть на маленькій ділянці

Квасоля — невибагливий овоч, який ви можете легко виростити на домашній присадибній ділянці. Щоб її врожай вийшов рясним і багатим — підживіть квасолю вчасно і правильно.

Один факт, який допоможе вам позбутись їх: що потрібно зробити, щоб мухи зникли з вашого будинку

Впевнені, що цей метод вам допоможе і ви будете радіти: що потрібно зробити, щоб мух та комах більше не було у вашому будинку? Ефективний лайфхак.