Коли після підриву Каховської ГЕС вода зійшла, і річище Дніпра обміліло, на дні виявили чимало цікавих знахідок. Серед них атрибути Другої світової війни, предмети, що належали козакам. Серед більш давніх предметів – візантійські артефакти й навіть ті, що датуються епохою палеоліту.
Історикам буде дуже складно в сучасних реаліях обслідувати території. А от “чорні археологи” часу дарма не гають.
До затоплення цієї місцини у 60-их роках минулого століття і будівництва ГЕС тут містилося чимало острівців, на яких розташовувалися козацькі табори. Тільки запорозьких січей було цілих п’ять: Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Чортомлицька та Підпільненська січ, яку ще називали Новою.
На великих луках тисячоліттями випасали худобу. Земля тут дивовижно родюча. А якщо копнути в глибину віків, то можна знайти сліди існування різних народів – не лише слов’ян, але й скіфів, греків, візантійців тощо.
У межах Великого лугу, орієнтовно між Нікополем та Енергодаром, є чимало поховань скіфських царів. Саме тут на початку 80-их років була знайдена скіфська пектораль у Товстій могилі.
Якщо провести розкопки за всіма науковими правилами, вчені дізнаються багато цікавого з життя козацтва – їхніх звичаїв, побуту, матеріальної культури. Досліджень, які проводилися перед затопленням, явно недостатньо з наукової точки зору. Шкода, що під час війни археологи не зможуть займатися своєю справою в належному вигляді.