Останнім часом українці масово зіткнулися з проблемою продажу доларів старого зразка, випущені до 2006 року. Обмінники навідріз відмовляються їх приймати або ж пропонують людині сплатити пеню у сумі 10-30%. У такому разі втрачається до 30 доларів на кожній сотні.
І хоча голова Нацбанку Андрій Пишний запевнив, що це неприпустимо, банки й обмінники продовжують подібну практику. Чому таке відбувається? Хтось запустив ІПСО, що старі купюри вилучатимуть з обігу, тому люди полізли в заначки, перевірили рік випуску доларових заощаджень і масово посунули на обмін.
Бажаючи придбати долари нині, українці навідріз відмовляються брати в обміннику старі купюри. А нові так масово не завозяться, як це було до повномасштабної війни. Тому й виник подібний ажіотаж. Раніше долари доставлялися в Україну літаком. Тепер слід проводити чи не цілу спецоперацію, щоб завезти їх наземним транспортом з Польщі чи іншої країни ЄС.
Внутрішні переселенці також взяли участь у процесі, адже переїжджаючи на нове місце, змушені здавати валюту, яку накопичували не один рік до цього на чорний день. От і виходить, що в обмінниках старі купюри накопичуються, а нових катастрофічно бракує.
Що робити громадянину, якщо йому відмовили у прийманні грошей старого зразка? Насамперед добитися від банку письмової відмови, радять юристи. З цим папером можете скаржитися до Нацбанку. Звісно, на подібну процедуру піде чимало часу й нервів.
Натомість згідно з чинним законодавством, навіть зіпсовані купюри – розірвані, підпалені, струхлявілі, знебарвлені тощо – мають прийматися. Вони призначаються для інкасо, тобто для виправляння в іноземний банк на утилізацію. А їхній власник отримує певний відсоток компенсації.