Іван Карпенко-Карий був причетним до засновників “театру корифеїв”. Переважна частина життя видатного чоловіка минула в Кіровоградській області, яка на той час входила до Херсонської губернії. Туристи можуть відвідати аж п’ять місць, тісно пов’язаних з життям митця.
Арсенівка
Саме в цьому селі, де тато управляв поміщицьким маєтком, народився Іван Тобілевич у 1845 році. Тут він провів перші 10 років свого життя. На місці, де колись була хата його родини, встановлено монумент. А в панському маєтку нині функціонує музей.
Мала Виска та Бобринець
У Бобринці Іван навчався у повітовому училищі, а в Малій Висці працював, обіймаючи посаду станового пристава. На жаль, цей будинок не дожив на наших днів. Згодом він знову повернувся до Бобринця, де влаштувався в ратушу.
Пізніше ходив на роботу до повітового суду. Саме тут Тобілевич познайомився з Марком Кропивницьким. У місті є чимало туристичних локацій, пов’язаних із життям цих фундаторів українського театру.
Єлисаветград (нині Кропивницький)
У будинку Тобілевичів нині працює літературно-меморіальний музей Івана Карпенка-Карого. Щоправда, садиба тоді складала близько гектара. Нині площа значно скромніша.
Хутір Надія
Тут Іван Тобілевич поселився по поверненні з заслання. Названо садибу зі ставком у вигляді підкови на честь першої дружини драматурга Надії Тарковської. На території два будинки – старий і новий. В останньому працює музейна експозиція. Довкола купа дубів, висаджених видатними людьми в різні роки. На кладовищі збереглися могили самого Карпенка-Карого та його рідних.