Вивчаємо українську: лише один правильний варіант перекладу слова форточка. І це не “фіртка”

"Форточка" — щось на суржику. Насправді, ця деталь старого дерев'яного вікна в українській мові називається зовсім по-іншому. Хочете дізнатись, як? Читайте правильний переклад слова у цьому матеріалі

Співуча українська мова має чимало цікавих слів, про значення яких деякі з вас навіть не здогадуються. Мереживо, фіранка, пательня, вирій, горнятко, галявина і, звісно, паляниця з полуницею — це лише малесенька частинка великого українського словника. А ось форточка в цьому великому списку відсутня.

Український словник: форточка
Український словник: форточка

Незважаючи на те, що багато українців вживають у побуті слово “форточка” — в нашій рідній мові його немає. А таке ось вживання називається не інакше, як суржиком. Форточку навіть занесли в словник українського суржика. І тому, якщо ви прагнете розмовляти на чистій українській мові — про це слово краще забути взагалі. Бо справжні українці називають цю деталь у віконці зовсім по-іншому: кватирка (практично, як квартирка, але трошки менше за площею).
Якщо зазирнути в словник, то він дає декілька роз’яснень по слову “кватирка”. І одне з них — це шибка у віконці, що вставлена в раму і призначена для провітрювання приміщення.
Звідкіля ж в українській мові взялося слово “форточка”, яке часто використовують замість правильного “кватирка”? Якщо звернутися до етимологічного словника українських слів, то тут можна знайти наступне роз’яснення: “Хвіртка — невеликі вхідні двері в тину або у воротах”.

Кватирка.. Картина Наталлі Леонової. Бумага, пастель
Кватирка. Картина Наталлі Леонової. Бумага, пастель

Також є припущення, що слово походить від латинського “porta” — ворота або двері. Деякі лінгвісти вважають, що слово запозичене з німецької мови, можливо навіть через посередництво з польскою. Інші фонетичні варіанти цього слова — фіртка, фіртчина, форта, фірточка, хворточка.
Але самий правильний та український — це, звісно, “квартирка”. Так що, записуйте його в свій словник української і запам’ятовуйте, щоб потім не плутати, як плутають на русі запашну паляницю з солоденькою полуницею.

Нові статті

Схожі статті

Щоб ложка стояла: як приготувати густе полуничне варення – головна таϵмниця, про яку не кожна господиня знаϵ

Густий і запашний полуничний джем можна приготувати в домашніх умовах. Головне — дотримуйтесь декількох нескладних порад. І тоді консистенція джему стане такою, що ложка в ньому буде стояти.

Вписав її ім’я в історію: хто та жінка, яка була коханням усього життя Василя Стуса і чекала його вічно

Щастя Василя Стуса з Валентиною Попелюх було зовсім недовгим. Та кохання до видатного чоловіка жінка пронесла крізь усе своє життя, дякуючи Богові за подароване почуття.

Як швидко і легко стерилізувати банки: 5 секретів від господині, який збереже свіжими ваші зимові заготовки

Літо — тепла і активна пора року. Хтось планує відпочинок, а гарні господині займаються консервуванням овочів та фруктів. І під час таких робіт важливо правильно стерилізувати банки для закруток.

Вперше стала мамою: зірка каналу 1+1 Іванна Онуфрійчук народила первістка – яка стать і як назвали?

Відома телеведуча каналу 1+1 Іванна Онуфрійчук повідомила, що нарешті стала мамою вперше: що відомо про народження дитини та як все пройшло? Подробиці.