Таких ландшафтів, як біля річки Сугоклії, ви ніде не побачите: на Кіровоградщині граніти вийшли на поверхню

Кропивничани, що звикли відпочивати на березі Сугоклії поблизу гранітного кар'єру, залюбки загоряють на теплих камінчиках. Їм не втямки, що вихід гранітів на поверхню – доволі унікальне явище.

Права притока Інгулу протікає територією Кропивницького району, захоплюючи південно-східну частину обласного центру. На березі Сугоклії можна побачити прадавні граніти, які вийшли на поверхню.

Ця місцина є частиною Українського кристалічного щита, в межах якого й можна побачити це унікальне явище – гранітні брили чудернацьких форм. Вони утворилися мільйони років тому внаслідок процесів вивітрювання та денудації.

Щит є ділянкою Євразійської літосферної плити. В межах України він має близько тисячі кілометрів завдовшки та 250 км завширшки. Тож гірські породи не під землею, а просто неба можна побачити не лише на території Кіровоградщини, а й в деяких інших місцинах.

Виходи граніту на поверхню в Кропивницькому

Ситуація склалася так, що гірські породи містилися дуже близько до поверхні землі. А під впливом вітру, води, мікроорганізмів, земного тяжіння опинилися зовні. Та якщо кропивничани з правого берега полюбляють милуватися красою берегового ландшафту, то мешканці селища Соколівське, що розташоване на іншому березі, потерпають від подібного природного явища.

Виходи граніту на поверхню в Кропивницькому

Звісно, їм дошкуляють не самі скупчення гранітних пластів, а видобуток граніту в кар’єрі, що розташований буквально впритул до людських будинків. Кар’єр активно працював за часів радянської влади. По буднях після 16 години завивала сирена на кшталт тої, що нині сповіщає про повітряну тривогу, і робився підрив породи, щоб наступного дня працівникам було що вивозити.

Якийсь час кар’єр не працював, але з 2010 року знову відновив роботи. Тепер вибухи роблять раз на 3 місяці, але доволі потужні. Тож у селян з’являються тріщини на будинках, пил стоїть такий, що годі й дихати, а від шуму обладнання закладає вуха.

Нові статті

Схожі статті

Хитрощі мають бути всюди – навіть тут: що потрібно зробити, щоб півонії стояли у вазі значно довше

Якщо ви хочете насолоджуватись улюбленими квітами тривалий час у вашому будинку, необхідно правильно за ними доглядати: як зберегти свіжість півоній?

Працюϵ в одному театрі, але про доньку не згадуϵ: де зараз колишній чоловік Ольги Сумської Євген Паперний

Із колишнім чоловіком Євгеном Паперним Ольга Сумська прожила 5 років. В цьому шлюбі українська Роксолана народила першу доньку, Антоніну. Де зараз і чим займаϵться Євген Паперний?

Навіть таке вони можуть робити: які кімнатні рослини потрібно мати в будинку, тому що вони очищають повітря?

Якщо ви любите кімнатні рослини та свіжий запах у вашій домівці, рекомендуємо вам це поєднати: які саме рослини очищають повітря та є корисними?

Схожі, як дві краплі води: 51-річна Руслана вперше за тривалий час показала, як виглядає її 74-річна мама

Переможниця Євробачення-2004 Руслана Лижичко показала фото разом зі своєю мамою Ніною Аркадіївною: неймовірно гарна жінка та виглядає молодшою за свій вік.