Дослідники Національного заповідника “Хортиця” скористалися можливістю пошуку на оголеному дні цінних артефактів епохи козацтва. Ось їм на очі потрапила величезна дошка від старовинного судна, якій не менше 300 років.
Оскільки старожитність довгий час пролежала на річковому дні, її весь час поливали водою, щоб вона не пересохла на сонці й не розпалася на друзки. Сліди на деревині від морського хробака свідчать, що корабель виходив далеко за межі Дніпра у відкрите море, можливо, навіть курсував Середземномор’ям.
Деревину перевозять до Музею судноплавства, де всі пори, в яких раніше була вода, мають заповнити спеціальним розчином. Процес цей дуже тривалий. Дошка має перебувати у спеціальній ванній під консервацією 3 роки.
Потім спеціалісти пристануть до вивчення знахідки, щоб з’ясувати, якому човну вона належала. Нині експозиція Музею зачинена, тож відвідувачі не можуть побачити зібрані й відреставровані працівниками плавзасоби. А вони відновили вже немало старовинних човнів.
Заразом мандрівник знайомиться з уже підготовленими для експозиції суднами. Ось баржа, якій близько двох сотень років. Вона привезена з Київщини. А є і той, якому півтори тисячі років. Його знайшли неподалеку Хортиці.
Найкраще збереглася козацька чайка – десантне судно, на якому наші козаки ходили в море й воювали. На жаль, історія повторюється. І сьогодні наші захисники знову змушені вступати в бій задля захисту своїх територій.