“М’який годинник” – одна із найвідоміших картин іспанського митця Сальвадора Далі. Інша її назва — “Сталість пам’яті”. Художній твір був написаний митцем в 1931 році, у віці 27-ми років. Але це – не саме цікаве.
Всім відомо, що художники — люди творчі. І для створення шедеврів їм потрібно натхнення. Музою для митців можуть ставати як люди, так і абсолютно випадкові речі, на які іноді падає погляд.
Картина “М’який годинник” народилася саме так. В один із днів 1931 року митець після ситного обіду з друзями залишився сидіти за столом наодинці. Його товариші пішли в кіно, а він сам дивився, як від пекельного сонця на тарілці плавиться сир камамбер. А потім — почав швиденько малювати свій новий шедевр. Коли друзі повернулись з кіно — картина “М’який годинник” була вже повністю готовою.
Його кохана Гала, з якою Далі жив разом після серйозної сварки зі своїм батьком, тоді сказала — що побачивши цю картину одного разу, вже ніколи її не можливо забути.
Взагалі кожна з художніх робіт Сальвадора Далі наповнена купою таємничих символів, які так чи інакше пов’язані з особистістю митця. В цій сюрреалістичній картині Далі зобразив час — але він стосується не тільки творця, а й багатьох інших людей.
Камамбер — сир білого кольору та м’якої консистенції, який надихнув Сальвадора Далі до написання нової картини, дуже схожий зовні на циферблат настінних годинників.
І тому на полотні Далі зобразив три різновиди годинників.
Один з них — схожий на той самий камамбер і являє собою м’який годинник білого кольору. Він легко звисає з гілочки засохлої оливи, що намальована на тлі пейзажів з далекого дитинства Сальвадора Далі. Цей годинник в творі митця є символом далекого минулого.
Помаранчевий металевий годинник, що закривається кришкою — лежить в картині Далі на поверхні столу і увесь вкритий мурахами. Вони, за задумом митця — символізують смерть і час, який з’їдає людину.
Ще один годинник лежить на поверхні прямокутної фігури жовтого кольору. Це – символ сьогодення. Далі використав прямокутник, як алегорію з порядком, холодним розумом та математичним розрахунком. А ще на цьому розплющеному годиннику сидить величезна муха, яка теж була одним із символів натхнення митця.
Третій м’який годинник в картині Сальвадора розмістився на обличчі людини, якою, вочевидь — був сам митець. Його очі закриті – мабуть, він спить і бачить яскраві сни. Цей годинник символізує майбутнє, яке часто приходить до нас саме в сновидіннях.
Головна ж ідея картини “М’який годинник”, яку хотів донести великий Сальвадор Далі: “не дозволяйте часу вас їсти — з’їжте його самі”. Далі вважав, що лінійний час знищує людину, але йому завжди можна протидіяти. Як?
Митець в своєму творі пропонує робити це за допомогою власної уяви. Дійсно, якщо в житті людини господарює Уява — час для неї більше не важливий. Він не володарює над нею. Лінійний час зникає, коли на арену Життя виходить вона — уява людська. Згадали ви якийсь добрий епізод з далекого минулого – і ось ви вже не в повсякденному житті, а там, де колись було добре.
Напевно, в кожної людини бували випадки, коли, захоплюючись чимось дійсно цікавим – не помічаєш, як плине час. Це ї є володарювання Уяви над лінійним часом.
Ось чому картина “М’який годинник” набула величезної популярності і так сильно впливає на багатьох людей. На ній художник зобразив потужний символ, в якому Уява перемагає час.
Головна формула цього твору Сальвадора Далі: час, що несе в собі смерть і з’їдає людину — перемога уяви — безсмертя.