Притичина, бузувір та ще 3 незвичних українських слова, про значення яких ви навіть не здогадуєтесь

Співоча українська мова — невичерпане джерело красивих слів та словечок. Ось, здається — знаєш українську досконало, аж ні — попадеться на очі "Бузувір" і… Починається нове знайомство з рідною мовою

Пропонуємо до уваги читачів 5 цікавих і незвичних українських слів, яких ви навіть могли і не чути. Розповідаємо, що означає бузувір, та хто така перебендя.

Притичина

В давні часи це слово використовували в якості назви для перешкоди, пригоди або якоїсь завади на шляху. В одному з творів українського письменника Івана Нечуй-Левицького зустрічається ось такий вислів:

— Хто б це такий був? Ото притичина!

Тут автор використовує його трохи в іншому значенні. Не як найменування перешкоди — а щоб висловити своє здивування та розгубленість.

Перебендя

Перебендя: вередлива людина
Перебендя: вередлива людина

Ще одне незрозуміле словечко з українського словнику, яким зазвичай називають капризну та занадто вередливу людину. А ще перебендями кличуть тих людей, які вміють дотепно і весело про щось розповісти. Але якщо поглянути на таку людину зі сторони — то вона виглядає трішки дивакуватою.

В славетного українського кобзаря Тараса Григоровича Шевченка навіть є відомий вірш під назвою “Перебендя”, в якому поет розповідає про народного співця.

Бузувір

Бузувір: людина, що демонструє регігіозну нетерпимість, мучитель, жорстка людина
Бузувір: людина, що демонструє регігіозну нетерпимість, мучитель, жорстка людина

Українським словом “Бузувір” раніше називали людину, яка була дуже нетерпимою до релігійних вірувань, запеклого фанатика з язичницьким мисленням.

В загальному значенні це слово використовували для опису мучителя та дуже жорсткої людини. В окремих випадках “бузувір” навіть був лайливим словом.

— А ти що, бузувіре, тут в сінях кадиш? — писав Панас Мирний.

Ринва

Ринва: водостічний жолоб, лоток
Ринва: водостічний жолоб, лоток

Значення цього слова — жолоб або водостічна труба, по якій під час дощу стікає вода з дахів.

Легіт

Останнє слово з нашої добірки, що означає — приємний та легенький вітерець. Ось, наприклад, у Михайла Коцюбинського є такі рядки:

— Сонце грає промінням, весняний легіт жене по небесній блакиті як пух легенькі білі хмаринки

До речі, є дуже схоже слово “легінь”, яке має трохи інше значення — молодий парубок.

 

Нові статті

Схожі статті

“Вчора на городі”: 42-річна Фреймут показала 8-річного сина Валерія та 7-річну доньку Євдокію у вишиванках

Телеведуча Ольга Фреймут поділилася світлинами своїх молодших дітей. Валерій та Євдокія Локотко пішли до британської школи в українському національному одязі – вишиванках.

Грошики будуть литись рікою: ось де потрібно поставити грошове дерево, щоб гаманець був завжди повний

Якщо правильно розташувати грошове дерево в оселі — то це може позбавити господарів від будь-яких негараздів, повʼязаних з грошима. Ось в яких місцях будинку краще за все поставити цю рослину.

Найніжніша запіканка зі смаком банану: підгледіла цей рецепт десерту в мами і собі забрала – Смачно!

Щоб приготувати ніжну сирну запіканку з бананом та родзинками — потрібно знати лише кілька важливих секретів. Шукайте їх в рецепті, який пропонує до вашої уваги "Один Факт".

“Надихаєте”: 51-річний Олег Винник зізнався, чому вирішив повернутись на сцену – без Надії не обійшлося

Олег Винник, який в цьому році здивував публіку несподіваним поверненням — розповів, заради чого він вирішив знов про себе нагадати. Більше подробиць читайте в матеріалі "Одного Факту".