В астрономії зимове сонцестояння – це явище, при якому нахил осі обертання планети Земля навколо себе в напрямку проти Сонця сягає максимального значення – це 24 градуси 26 мінут. В Україні та інших зон на помірних і високих широтах у цей день також припадає найкоротший день і найдовша ніч усього року, та висота підйому Сонця над горизонтом у цей день є найнижчою. До речі, в Південній півкуліце явище стається 20 або 21 червня.
В яку дату буде зимове сонцестояння 2023
Щороку дата зимового сонцестояння зміниться, адже Земля здійснює повний оберт навколо сонця не за 365 чи 366 діб, а в певний період часу між цими двома значеннями. Цьогоріч, у 2023, зимове сонцестояння припадає на 22 грудня о 5:27 за Київським часом. Після цієї дати, в яку довжина світлового дня буде всього 7 годин, ночі поступово ставатимуть коротшими, а дні – довшими.
Повір’я, прикмети та традиції
Наші пращури вірили, що в зимове сонцестояння зірка дарує нам більше тепла, через що перемагає темряву і ночі стають поступово коротшими. В ніч сонцевороту наші прапрабабусі святкували Різдво Коляди, тобто одного з головних слов’янських богів, – Дажбога. В цей день вони розпалювали ритуальні вогнища, прикрашали оселю та пекли святкові паляниці в формі серця.
Прикмети забороняли гучні святкування, вживання алкоголю та жирної їжі, тому наші предки відмічали цей день в сімейному колі за скромною, але святковою вечерею.
В цей день і досі зберігається традиція робити добрі справи, займатися благодійністю та допомагати тим, хто цього потребує. Якщо ви хочете воз’єднати зв’язок із пращурами та приєднатися до святкових ритуалів, обов’язково у цей день загадайте бажання; подумайте про те, які події з минулого тривожать вас і спробуйте відпустити це, а також приберіться в оселі – цим ви відлякаєте нечить, що “гуляє” надворі навколо вашої хати.